GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-11-2020 11:36   Güncelleme : 05-11-2020 11:36

Derepazarı’ ı Gerçek kimliğine Kavuşacak

Derepazarı belediye Başkanı selim Metin göreve geldikten sonra ilk olarak kanalizasyon sorununa el attıklarını söyledi

Derepazarı’ ı Gerçek kimliğine Kavuşacak
  • Anasayfa
  •  RİZE
  •  Derepazarı’ ı Gerçek kimliğine Kavuşacak

RİZE

Giriş Tarihi : 05-11-2020 05:17   Güncelleme : 05-11-2020 05:17

Derepazarı’ ı Gerçek kimliğine Kavuşacak

Derepazarı belediye Başkanı selim Metin göreve geldikten sonra ilk olarak kanalizasyon sorununa el attıklarını söyledi

Derepazarı’ ı Gerçek kimliğine Kavuşacak

Derepazarı belediye Başkanı Selim Metin, TV53’ te Turgay Ayhan ile bir başka konu programında belediyenin rutin hizmetlerinin dışında, büyük projelere de el attıklarını söyledi. Başkan Selim Metin, Alt yapıda en büyük sorun kanalizasyon sorun olduğunu ifade ederek,  “Subaşı mahallesi, Çalışkanlar Mahallesi,  Yanıktaş mahallesi, Fıçıcılar Mahallesi, Tersane Mahallesini kapsayan kanalizasyon projesini yaptık. Rize Milletvekili Muhammet Avcı yardımcı oldu. Projemiz onaylandı. Bu ayın sonunda projemiz ihale olacak. Tüm Derepazarı’nın kanalizasyon ve su depolarını yeniliyoruz. 1994 yılında yaptığımız su şebekesi çalışıyor halen. Şu anda yıllık 2 milyona yakın su kaçağım var. Belediye olarak Andon suyundan aldığımız su miktarı ile bizim tahsil ettiğimiz su parası arasında uçurum farkı var. Ya bir yerde kaçak var ya da vatandaşımız kaçak su kullanıyor. Şimdi bu proje ile depolarımızı yeniliyoruz. Herkesin su hattı ve saatleri yenilenecek. Artık belediye su konusunda masrafa girmeyecek ve kolay kolay su kesintisi ilçemizde olmayacak” dedi

Doğalgaz Derepazarı’na geldiği müjdesini veren Selim Metin, “ İlçe merkezinin büyük bir kısmının doğalgaz hattı işlemleri bitti. İmarlı olan konutların ve işyerlerinin doğalgaz hattını yapıyoruz. Benden önceki Belediye döneminde (Yakup Samangül) bir imar planı başlatılmıştı. Bizde devam ettiriyoruz. Tarımdan İmar planımız geçmedi. Sebebi tarım arazilerini İmara açmamızdı. Rize’de tarım arazisi olmayan yer mi var. Biz bunu aşmak zorundayız. Suyu, kanalizasyonu, doğalgazı vatandaşa götürmek için İmar planı şart. Vali Yardımcısıyla anlaştık. İlk olarak doğalgaz verilecek yerlerin imar planı çıkacak. Derepazarı’nın en büyük sorunu konut sorunu. Konut sorununun giderilmesi için bir imar planına ihtiyaç var. Bu konuda çok büyük sıkıntı vardı. Ama aşacağız bu sıkıntıyı. Bu sorunu aştıktan sonra diğer mahallelerimize de doğalgazı götüreceğiz” dedi.

Başkan Metin, arıtma tesisi yapacağız, tesisin bedeli 9 milyon lira olduğunu belirterek, “İller bankasın a fazla borçlanma yetkisi yok. Bu projede yarısını devlet verecek. Yarısını belediye olarak biz vereceğiz. 20 yılda yapılamayanları ben bir yılda yaptım. Kanalizasyonu yapıyorum, doğalgazı getirdim. Küçük sanayi sitemizin bütün projeleri bitti. Vatandaşla anlaşmak üzereyiz. Anlaşamazsam istimlak edip orada küçük sanayi sitesini yapacağım. Bir yılda yaptığımız hizmetler bunlar. Bu güne kadar yaptığımız hizmetlerde bütün encümenlerimizin oy birliği ile yapılmış. Sadece Düğün salonun projemize imza koymadılar. O arkadaşlar düğün salonunu belediyenin yapmasını istiyordu. Belediye olarak bunu yapacak imkânımız yok. Bizde Rize Günlerinde Bayrampaşa belediye başkanı Atilla Aydıner’ e düğün salonunun yapmasını istedik. Biraz sabredin yaparım dedi. Sonra da param yok yapamam dedi. Kosova’ ya yardım eden Bayrampaşa belediye başkanı, Derepazarı’ li olduğu halde 10 bin lira harcayamadı.  Belediyenin imkânı olmadığı için yap-işlet-devret modeliyle yapacağız. İhaleye çıktık. İhalede çok ağır şartlar koyduk. Bunu yapsın, yarın iki kazma vurup bırakmasın. Bir milyon teminat gösterdik. Adam geldi teminatını yatırdı. Başladı düğün salonunu yapmaya başladı. Pandemi çıktı. Düğün salonunun altında otoparkta olacak. Birkaç gün içinde temel atma töreni olacak. Biz yap-işlet-devret usulü düğün salonunu yaptırırken taahhüt vermedik. Hatta taahhüt aldık. Bir yıl sonra belediyeye kira ödeyecek. Hem yapacak 29 yıl sonra belediyeye devredecek, hem de bu zaman zarfında belediyeye kira ödeyecek. Ben belediyede tüccar zihniyetiyle çalışıyorum” dedi.

HAb:Haberetanik