GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-11-2020 11:53   Güncelleme : 04-11-2020 11:53

RTEÜ' de Çayda Makineli Tarıma Geçiyor!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından ihtisas çalışmaları kapsamında çay tarımında mekanizasyona yönelik çalışmalar başlatıldı.

RTEÜ' de Çayda Makineli Tarıma Geçiyor!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) tarafından çayda mekanizasyona yönelik proje faaliyetlerinin ilki üniversitenin Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün ev sahipliğinde, İyidere ilçesinde bulunan ve ihtisas çalışmaları için kullanılan Çay Uygulama ve Deneme Bahçesinde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen çalışmaya, Rektör Yardımcısı ve Çay İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Ali Bilgin, Ziraat Fakültesi Dekanı ve Çay İhtisaslaşma Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, Çay İhtisaslaşma Koordinatör Yardımcısı Çay ve Çay Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Keziban Yazıcı, Çay Araştırma Uygulama Merkezi (ÇAYMER) Genel Müdürü Selçuk Azman, Of İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sedat Saral ve proje ekibi katıldı.

Rektör Yardımcısı ve Çay İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Ali Bilgin çalışmayla ilgili yaptığı değerlendirmede, projenin saha çalışmalarında, dünyada ve ülkemizde çay hasadında kullanılan bazı hasat makineleri ve ekipmanlarının performansları ve bunların çay kalitesine olan etkilerinin değerlendirildiğini belirtti.

Prof. Dr. Bilgin, Dünya çay hasadında kullanılan farklı makinelerin performansları ve çay tarımı yapılan arazi koşullarına göre bu makinelerde yapılması gerekli modifikasyonların da çalışmada değerlendirildiğini ve bu amaçla kullanılan hasat makineleri; kullanım kolaylığı, araziye uygunluğu, çalışma verimliliği, maliyeti, toplanan ürünün işlemeye uygunluğu, hasat sonrası tabla görüntüsü ve hazne kapasitesi gibi özellikler yönünden de incelendiğini ifade ederek, çalışmalar kapsamında ayrıca, hasat edilen çaylarda kalite analizleri de yapılarak bunun değerlendirmelere katılacağını kaydetti.

Bilgin, çay bahçelerinde makineli tarım yapılması iş gücüne katkı yaparak yetiştiricilerin üretim maliyetlerini de azaltacağından, ihtisas çalışmaları kapsamında başlatılan çayda mekanizasyon çalışmaları ile çay bahçelerinde makineli tarımın kullanılması konusunda pilot uygulamalar da yapılarak demonstrasyon çalışmaları ile kamuoyunun bilgisine sunulacağını ifade etti.