EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-10-2020 09:26   Güncelleme : 24-10-2020 09:26

Uzaktan Eğitim kararını Bilim Kurulu ve YÖK Verdi

Recep Tayyıp Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman pandemi döneminde uzaktan eğitime mecbur kaldıklarını belirtti.

Uzaktan Eğitim kararını Bilim Kurulu ve YÖK Verdi

Recep Tayyıp Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman TV53.net’ te Turgay Ayhan ile Bir Başka Konu Programına pandemi döneminde öğrenimin nasıl yapıldığını anlattı. Rektör Karaman, pandemi döneminde uzaktan eğitime mecbur kaldıklarını belirtti.

Recep Tayyıp Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Öğrenciler Üniversitelerin can suyu olduğunu kaydederek, “Bizde öğrencilerin üniversitemizin sıralarına, amfilerine, kütüphanelerine, laboratuvarlarına kavuşma arzusu gibi Üniversitedeki bütün hocalarımız bizde öğrencilerimize biran önce kavuşmayı arzu ediyoruz. Takdir edersiniz ki bir salgın süreci yaşanıyor. Sağlık her şeyin başında geliyor. Önceliği sağlığa vererek bütün düzenlemelerimizi ona göre yapıyoruz. Sağlık bakanlığı Bilim Kurulu var. Bu kurulun görüşleri ve YÖK’ ün görüşleri burada önemli. Onların görüşleri çerçevesinde Üniversite olarak bu süreçte adımlarımızı atıyoruz. Gönül ister ki bizde biran önce öğrencilerle buluşalım. Bu süreci belirleyecek olan sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve YÖK’ tur. Salgının gidişatına göre onlarda karar verecek. Umarım salgın geriye doğru gider. Ülkemizde aşı çalışmaları da iyi gidiyor. İnşallah bizde öğrencilerimize biran önce kavuşuruz” dedi

Rektör Karaman, Bu süreci uzaktan eğitim ile yürüttüklerini kaydederek, “Bu sene uzaktan eğitime canlı dersler kararı aldık. Tüm hocalarımız eş zamanlı olarak derslerini yapıyorlar. Biz ders programlarını ilan ettik. Her dersin hangi gün hangi saatte olacağını açıkladık. Öğrencilerle hoca aynı anda sanal ortamda derse başlıyorlar. Hoca ile öğrenci karşılıklı olarak bu dersi işliyorlar. Bende haftada 2-3 saat derslere giriyorum.  Canlı bir şekilde öğrenci soru sorabiliyor. Hoca öğrenciye soru sorabiliyor. Dolayısıyla sınıf ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Onun için de canlı ders olmasını arzu ettik. Geçen yıl bazı dersler canlı oldu. Ama bu seze bütün derslerimiz canlı oluyor. Uzaktan eğitim açısından bir dezavantajdır. Amacımız bu dezavantajlı durumu ne kadar azaltırız. Ne kadar eğitim öğretimi kaliteli noktaya getiririz diye çabalıyoruz. Ne kadar iyi yaparsak yapalım canlı uzaktan eğitimi sınıf ortamındaki eğitim gibi olmuyor. Bu durum sadece Türkiye’de böyle değil,  Dünyadaki diğer üniversitelerde de durum böyledir. Umarım salgın azalır, Üniversitemizde öğrencilerle birlikte oluruz” dedi.

Uzaktan eğitim yüz yüze eğitim gibi olmaz, aynı kalitede olmayacağını ifade eden rektör Karaman, “Hangi araçları kullanırsanız kullanın, ne kadar gayret sarf ederseniz edin bu durum değişmez. Sınıf ortamında sadece hoca öğrenci ilişkisi yok, değişik sosyalleşmeler yaşanır. Bu nedenle uzaktan eğitim dezavantajlıdır. Bizim istediğimiz bu sürecin uzu n olmamasıdır. Bu durum kısa olursa tölere edilebilir bir durumdur. Bütün vatandaşlarımız kurallara uyarsa bu süreç o kadar kısa sürer” dedi.