GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2020 14:17   Güncelleme : 20-10-2020 14:17

19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle Atatürk anıtına çelenk koydular

İlki 2016 yılında kutlanmasına başlanan ve bu yıl 5 incisi kutlanan 19 Ekim muhtarlar günü nedeniyle Rize Muhtarlar Federasyonu ve Muhtarlar Dernekleri Atatürk anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle Atatürk anıtına çelenk koydular

CEVAHİR TOPALOĞLU

RİZE- Muhtarlar günü nedeniyle Atatürk anıtına çelenk koyan Muhtarlar bu önemli günde Rize siyaseti ve bürokratlarını yanlarında göremediklerini belirttiler.

 Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Tuncay Maşalacı yaptığı açıllamalarda '' ilki 2016 yılında ülke genelinde kutlanan ve bugün burada beşincisini kutladığımız 19 ekim muhtarlar gününün hepimize hayırlı ve kutlu olmasını dilerim.

gerek muhtarlık müessesinde vermiş oldukları önem ile etkinlik ve rollerinin güçlendirilmesi , gerekse de bu müessesenin himaye edilerek çeşitli düzenlemeler ve iyileştirmelerle ihya edilmesi noktasında izlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen sayın cumhurbaşkanımız ve sayın içişleri bakanımıza yürek dolusu selam ve saygılarımızı iletmek isteriz.

sayın cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu teveccühle devlet- millet bütünleşmesinin tescillendiği bir demokrasi bayramı olan bu önemli gün vesilesiyle görevlerimizi hakkıyla yerine getirebilmek , vatandaşlarımızın sorunlarını en kısa sürede çözüme kavuşturabilmek adına son yıllarda yapılan çalışmalardan dolayı şükranlarımızı sunmak isteriz.

bunun yanında içişleri bakanlığımız bünyesinde ve büyükşehir belediyelerinde ‘’Muhtar Daire Başkanlığı ‘’, diğer belediyelerde ise ‘’ Muhtarlar müdürlüğü ‘’ kurulması başta olmak üzere , valiliklerde bir vali yardımcısı , görevlendirerek , taleplerimizin takip edilmesi ve hızlı bir şekilde sonuçlanması adına atılan kurumsal adımlarda tarihe geçen çalışmalar olmuştur . yine hizmet kalitesinin arttırılması ve taleplerimizin elektronik ortamda yapılabilmesi amacıyla bakanlığımız tarafından hayata geçirilen ‘’ muhtar bilgi sistemi (MUBİS)’’ de faaliyete geçtiği ilk günden itibaren çok olumlu neticeler vermeye devam etmektedir .

Bir taraftan muhtarlık müessesesinin kurumsallaşarak etkinliğinin arttırılması adına yukarıda ifade ettiğim devrim niteliğinde adılar atılırken diğer taraftan da özlük haklarımızın iyileştirilmesi ile beraber muhtarlık cazip hale getirilmiştir .

191 yıllık bir geçmişi olan bu önemli müessesenin fedakar neferleri olarak; Türkiye Muhtarlar birliği‘nin kurulması ; muhtarlık seçimlerinin selameti, kavgasız, vukuatsız olması için mutlaka seçim kanununun düzeltilmesi, adaylık usulüne göre yapılması ;442 ile 4541 sayılı köy ve mahalle kanununun günümüz şartlarına ve koşullarına yetersiz kaldığından yeniden düzenlenerek güncellenmesi ; 5393-9 sayılı kanununun düzenlenmesi ; Belediye kanunundan ayni ve diğer ibaresinin yerine ayni ne nakdi yardım eklenmesi ; mahalle muhtarlıklarına tüzel kişiliğin tekrar verilmesi konularının en öncelikli taleplerimiz olduğunu belirtmek isteriz .

1829 dan bugüne kadar varlığını devam ettiren bu önemli müessesenin mirasçıları olarak bu özel günde görevi başında şehit edilen muhtarlarımıza ve tüm şehitlerimize cenabı Allah’tan rahmet diliyoruz . son yıllarda adeta altın çağını yaşayan biz muhtarlar için şu ana kadar yapılan çalışmalarda başta sayın cumhurbaşkanımız ver sayın iç işleri bakanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eder saygılarımız sunarız'' dedi