GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2020 23:00   Güncelleme : 15-10-2020 23:10

CHP Merkez İlçe Başkanı Topaloğlu'ndan Dünya Gıda Günü Mesajı

Rize Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu , 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

CHP Merkez İlçe Başkanı Topaloğlu'ndan Dünya Gıda Günü Mesajı

Başkan Topaloğlu , mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Dünya Gıda Günü etkinliklerinde,  gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konular gündeme taşınarak küresel anlamda büyük önem arz eden açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekilmesi amaçlamaktadır. Bu yılki teması  "Büyütelim, Besleyelim, Hep Birlikte Sürdürelim" olarak belirlendi, Gıda gününde sadece beslenmenin yeterli olmadığı, dengeli ve düzenli beslenmenin önemine de dikkat çekilmelidir. 

ülkemizde teminin den tüketimden üretime, işleme ve pazarlamaya kadar tüm süreç çokuluslu şirketler tarafından kontrol edilmektedir. Böylelikle Türkiye’nin gıda egemenliği çokuluslu şirketlerin güdümüne girmiştir. Oysa hiçbir egemen ülke gıda üretimi gibi hayati bir konuyu başka ülkelere ihale edemez. Yaşanılan gıda krizleri, yeterince gıda üretemeyen ülkelerin hangi sorunlarla karşı karşıya kalacaklarını dramatik bir biçimde ortaya koymuştur.
Tarım politikalarının temel amacı ülke nüfusunu nitelik ve nicelik olarak besleyecek bir tarımsal üretim düzeyinin sağlanması olmalıdır. Bu ancak kendi insanımızın ihtiyaçlarına ve ülkemizin özgül ekolojik (toprak, iklim) şartlarına uygun; planlı ve üretim odaklı bir programın uygulanması ile sağlanabilir. "