SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-10-2020 15:04   Güncelleme : 09-10-2020 15:05

Kerti Lor Peyniri

Kerti Lor Peyniri

İçeriğinde C vitamini, A vitamini, kalsiyum, demir, potasyum, yağ, karbonhidrat ve protein bulunan Kerti lor peyniri yemeklere lezzet vermek için kullanıldığı gibi kahvaltıların da vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Lor peynirinin faydaları insan sağlığı açısından oldukça değerlidir. Çocuklarda kemik gelişimi ve büyüme hormonlarının aktifleşmesi için tüketilmesi gereken lor peyniri yetişkinlerde de kemik sağlığını korumada, kadınlarda güvenli bir menopoz devresi atlatmada faydalıdır.

Kerti Lor Peyniri Nasıl Tüketilir?

Ülkemizde en fazla tüketilen peynir türlerinden birisi olan lor peyniri, tuzlu ve tuzsuz formları ile satışa sunulmaktadır. Kerti lor peyniri kullanımı genellikle yemekler ile birlikte tüketime uygun görülür. Karadeniz’in en değerli yemeklerinden birisi olan kuymak ve mıhlama içeriğinde kullanılabilen lor peyniri, poğaça, börek, çorba, makarna, kebap, mücver ve patates püresi içeriğinde de kullanılabilmektedir. Kerti lor peyniri sade olarak tüketildiğinde üzerine keten tohumu, çörekotu, maydanoz ve dereotu eklenerek de tüketilebilir.

Kerti Lor Peyniri Faydaları

Potasyum, kalsiyum ve B12 vitamini yönünden oldukça zengin bir besin olan lor peyniri insan sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Çocuklarda kemik ve beyin sağlığının daha iyi olmasını sağlayan lor peyniri sabah kahvaltılarında tüketildiğinde her yaşta kişiye enerji vermektedir. Enerji verici etkisinin yanı sıra yaşı ilerlemiş kişilerde unutkanlık hastalıklarını engellemek için tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir. Yağ oranı çok yüksek olmadığı için yaşı ilerlemiş kişilerde görülen kolesterol yüksekliği rahatsızlığını tetiklemediğinden uzmanlar tarafından lor peynirinin tüketimi önerilir. Tok tutma özelliği olan lor peynirinin diyet listelerinde de bulundurulduğu gözlemlenmektedir.

Yemekleri lezzetlendirmek için yemek içinde eritilerek kullanılan lor peynirinin kalp damar hastalıklarını önleyici etkisi bulunmaktadır. Yemeklere lezzet katmak için Kerti lor peyniri ölçülü olarak yemeklerde kullanılabilir. Dizlerde oluşan sıvı kaybı yaşı ilerlemiş kişilerde yüksek oranda ağrı yapmaktadır. Kalsiyum eksikliğinin neden olduğu diz sıvı kayıpları ve kemik erimesi düzenli olarak lor peyniri tüketimi ile önüne geçilebilecek rahatsızlıklardan birisidir. Fakat lor peynirinin düzenli olarak tüketiminin önemi büyüktür. Vücuda direnç verici özelliği bulunan lor peynirinin gün içinde ortalama olarak yüz gram kadar tüketimi önerilmektedir.