KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-10-2020 22:37   Güncelleme : 07-10-2020 22:37

Cumhuriyetle Yaşıt Ticaret Girişimi Rize Eyidere Kereste Fabrikası

Rize İyidere’de bir dönem faaliyet gösteren İyidere Kereste fabrikasıyla ilgili fotolarla belgelerle zaman zaman karşılaşmam bende büyük bir merak uyandırmıştı.

Cumhuriyetle Yaşıt Ticaret Girişimi Rize Eyidere Kereste Fabrikası

Ne kadar arasam da bu konuda sağlıklı bir bilgiye ulaşamamıştım. Bir gün Kırkambar sahafın sahibi Bayram Koç Abi bana bir dosya uzattı. Üzerinde Eyidere yazan dosyayı heyecanla açtım. Dosya İyidere Kereste fabrikasını içeriyordu.

Tomruk Sıkıntısı

Sadıkzade Ruşen’e ait olan Kereste Fabrikası Cumhuriyetle yaşıt. 1923 yılından faaliyete geçene fabrika 1932 yılına kadar üretim yapmış, bölgede önemli bir konuma sahip olmuştur. Tomruk teminin bakanlığın iznine tabi olması ve gerekli iznin verilmemesinden dolayı fabrika on iki yıl kapalı kalmış. Sadıkzade Ruşen vefat edince varisi Akif Sadıkoğlu dönemin Tarım Bakanı aynı zamanda çay tarımının Rize’de yaygınlaşmasında katkıları olan Şevket Raşit Hatipoğlu’ndan tomruk temininde yardım istemiş, gerekli yardım sağlanamayınca fabrikayı Orman İşletmeleri’nin satın almasını teklifinde bulunmuştur.

Eyidere Kereste Fabrikası Şişli’ye Taşındı

28 Şubat 1944 tarihinde bakanlığa yazılan yazıda fabrikanın satış bedeli 400 bin lira olarak belirlenmiştir. Ayrıca fabrikanın satın alınarak Tatavla’ da (İstanbul Şişli) bulunan kereste fabrikasına eklenerek ülke sanayisine büyük katkıları olacağı belirtilmiştir. Rize şehir merkezine 20 km uzaklıkta deniz kenarında yer alan fabrika yapılan incelemeler ve gönderilen müfettişin raporun doğrultusunda Reisi Cumhur İsmet İnönü’nün imzasıyla onaylanan kararla 300 liraya satın alınarak Şişli’deki fabrikaya ilave yapılmıştır.

Fatih Sultan KAR / İST.