SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-09-2020 12:50   Güncelleme : 17-09-2020 12:50

Sağlık Bakanı Koca, Rize İçin Korkutan Kovid-19 Tablosunu Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, solunum cihazı ile yoğun bakım yatak doluluk oranlarını açıkladı. Kentteki hastanelerin yoğun bakım yataklarının üçte ikisinden fazlasının dolu olduğu Rize, kırmızı alarm vermeye başladı!

Sağlık Bakanı Koca, Rize İçin Korkutan Kovid-19 Tablosunu Açıkladı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında bugüne kadar Rize’den tedavi amacıyla Trabzon’a gönderilen ve tedavisi sırasında hayatını kaybedenlerle Rize’deki çeşitli hastanelerde tedavi görürken hayatını kaybedenlerin toplam sayısının 100’e yaklaştığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Rize’de toplam vaka sayıları ise 5 bini geçmiş bulunuyor. Kentte uzun bir süredir entube ve yoğun bakım hasta sayıları çift haneli sayılarda seyrediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıklamalarıyla, Rize'deki hastanelerin Türkiye ortalaması üzerindeki doluluk ortalamasının yüksek oluşunu vurguladı.

RİZE, SOLUNUM CİHAZI (VENTİLATÖR) DOLULUK ORANINDA TÜRKİYE'DE 8. SIRADA. YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANINDA İSE 23. SIRADA

Geçtiğimiz günlerde Kovid-19 ile ilgili verilerin Rize’de basınla paylaşılmasını yasaklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, paylaştığı Türkiye haritasıyla Rize’nin içler acısı durumunu ortaya koydu. Kovid-19 salgını Rize’de şu anki etkili durumuyla devam ettiği müddetçe çok kısa sürede Rize’de yoğun bakım yatağı kalmayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıkladığı verilerle Rize için adeta kırmızı alarm verdi! Bakan Koca’nın açıklamalarına göre, Rize, yoğun bakım doluluk oranı ve ventilatör yani solunum cihazı doluluk oranıyla Türkiye ortalamasının üzerinde yer alırken, kentte yoğun bakım doluluk oranı yüzde 69,19, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 48,77 olarak gerçekleşti.

81 il arasında yoğun bakım doluluk oranı en fazla olan 23. İl olan Rize, solunum cihazı doluluk oranında ise 8. Sırada yer aldı.