GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-07-2020 21:52   Güncelleme : 22-07-2020 21:52

Eğitim Bir Sen Rize de Geleneği Bozmadı

Rize de eğitim çalışanları iş kolunda yetkili sendika belirleme çalışmaları kapsamında, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde sendika sayıları tespit çalışmaları tamamlandı. Her yıl 15 Mayısta yetkili sendika belirleme mutabakatı bu yıl virüs salgını nedeniyle, 15 Temmuz maaş bordroları esas alınarak yapıldı

Eğitim Bir Sen Rize de Geleneği Bozmadı

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet KİBAROĞLU başkanlığında, Rize’de örgütlü Sendika başkan ve yöneticilerinin katılımıyla yapılan yetkili sendika belirleme çalışması sonuçlanarak, tutanaklar imza altına alındı.

2020 yılında da Rize Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yetkili sendika Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) oldu. 2292 üye sayısına ulaşan Eğitim Bir-Sen’in en yakın takipçisi 1258 üye sayısıyla Türk Eğitim-Sen olurken, Rize Mili Eğitim Müdürlüğünde sendikalaşmaya bakıldığında Eğitim Bir Sen’in 28 yıldır emin adımlarla yürüttüğü sendikal mücadelede Rize’nin tüm ilçelerinde ve il genelinde tartışmasız lider olduğu görüldü.

Eğitim Bir Sen’den yapılan açıklamada İlimizde örgütlü diğer eğitim sendikalarının tamamının üye sayısından daha fazla üyeye sahip olarak haklı bir gururu üyeleriyle ve kamuoyu ile paylaşan Eğitim Bir Sen’in, Yetkili sendika olma başarısının tüm üyelerinin başarısı olduğu vurgulandı. Bu başarının tek kişiye veya yönetim kurulu üyelerine mal edilemeyeceği belirtilen açıklamada. “Bu başarı yalnızca bizim değil tüm üyelerimizin başarısıdır. Bizi zirveye çıkaran, zirvede tutan ve zirveden yeni ufuklara yol almamıza katkı sunan tüm üyelerimize, yönetim kurulumuza, ilçe yönetim kurullarımıza teşekkür ediyoruz” denildi. Rize’de Yetkili Eğitim sendikası denilince her noktada Eğitim Bir Sen var denilen açıklamada yetkili birimler de şöyle sıralandı;

Eğitim Bir-Sen Rize Şube Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ; “Rekabet zemininde hizmet sendikacılığı anlayışı ile yola çıktığımız sendikal hak arama mücadelemizde 28. yılın sonunda bakıyoruz ki artık üyesine, ülkesine hizmette rekabet edeceğimiz, rakip diyeceğimiz hiçbir sendika kalmamış durumda. Artık tek rakibimiz yine kendimiz olarak hizmetlerimizi ve mücadelemizi bu zirveden yeni ufuklara, yeni ufuklardan yeni umutlara doğru taşıyacağız. Yükümüz ağır,bunun bilincinde olarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

Dünyada virüs salgını nedeniyle birçok mağduriyetler oluştu. Devletimizle, halkımızla bütünleşerek, birlik olarak bu zor süreci atlatmaya çalıştık. Sendika olarak bu sürece maddi ve manevi desteğimizi esirgemedik. Genel merkezimiz 2 milyon lira ve ramazan bayramında da 1 milyon lira kumanya parası yardımında bulundu. Vefa sosyal gruplarına tüm illerimizde fiziki ve maddi katkılar sağladık. Köstek olan değil her zaman destek olan olduk.

Kırmadan dökmeden inancın, sağduyunun, vicdanın ve medeniyetimizin sesi olma yolunda sürdürdüğümüz mücadelemizi her dem daha ileriye götüreceğiz.1992’de kurulurken inancımız, söylemimiz ve eylemimiz ne ise 2020 yılına geldiğimizde hedeften sapmadan aynı kararlılıkla ve samimiyetle mücadeleye devam ediyoruz. Yalan dolana sapmadan, üyesini, eğitim çalışanını aldatmadan, kazanımlarımızı anlatarak sendikacılık yaptık. Eğitim çalışanına kazandırdık, kazandırmaya devam edeceğiz. Bazı sendikalar gibi yapmadığımız şeyi söylemedik. Başkalarının kazanımları veya kazanacakları üzerinden sendikacılık yapmadık. Emek hırsızlığı yapmadan sendikacılık yaptık. En büyük sermayemizin samimiyet olduğunun farkındayız. Yeni ufuklardan yeni umutlara koşmaya devam edeceğiz. Bir kez daha bu vesile ile bu güne kadar üye olmamış tüm eğitim çalışanlarını Eğitim Bir Sen’e üye olmaya davet ederken, bizi yetkide zirveye taşıyan tüm üyelerimize, iş yeri temsilcilerimize, İl-İlçe- genel merkez yönetim kurulu asil ve yedek üyelerimize, Kadın Komisyonları yönetimimize ve aynı ufka bakarak umutla bu memleketin yücelmesinde, kadim medeniyetimizin yeniden inşasında, eğitimin ve eğitimcinin hak ettiği yeri almasındaki mücadelemizde, emeğini, gönlünü ve dualarını bizimle paylaşan aziz milletimize sonsuz şükranlarımızı arz ederiz.” İfadelerine yer verildi.

Biz de Yetkili olan Eğitim Bir Sen Rize 1 No’lu şube başkanı Seyfettin AFACANLAR şahsında Eğitim Bir Sen ve üyelerini tebrik ediyoruz.

 

Hüseyin KOCAMAN

Rize Eğitim Bir Sen

Başkan Yardımcısı Basın Yayın Sekreteri