SPOR
Giriş Tarihi : 13-07-2020 16:58   Güncelleme : 13-07-2020 16:58

ÇAYKURSPORD’DA KANO EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Kano su sporunun en eski ve en çok sporcu yetiştiren kulüp olan, Çaykurspor Kulübü Kano takımı sporcuları eğitim antrenmanlarına başladı.

ÇAYKURSPORD’DA KANO EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Rize Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün,  03.06.2020 tarihin de Rize’de spor faaliyeti yapan kulüplere göndermiş olduğu, Spor tesislerinin açılması ve sporcu antrenmanları kapsamında, 45 spor branşından birisi olan Kano su sporunun en eski ve en çok sporcu yetiştiren kulüp olan, Çaykurspor Kulübü Kano takımı sporcuları eğitim antrenmanlarına başladı. Rize Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün, Rize’de spor faaliyeti yapan kulüplere 03.06.2020 tarihin de Rize’de spor faaliyeti yapan kulüplere göndermiş olduğu, Spor tesislerinin açılması ve sporcu antrenmanları kapsamında, 45 spor branşından birisi olan Kano su sporunun en eski ve en çok sporcu yetiştiren kulüp olan, Çaykurspor Kulübü Kano takımı sporcuları eğitim antrenmanlarına başladı.

Çaykurspor Kulübü Kano ve Rafting Antrenörü Rıza AVCI, “Rize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün antrenmana başlayacak branşlar içerisinde yer alan Kano ve Rafting sporları eğitimlerimize kovid-19 /14 kurallarına harfiyen uyarak başlamış bulunuyoruz. Bu vesileyle 18 yaş altına başlamış olduğumuz Kano eğitimlerimizde Kano sporu yapmak isteyen gençlere Kano sporu hakkında kısa bilgi vermiş olayım. Kano, daha çok Kızılderililere ait, derin olmayan sakin sularda ulaşımı sağlamaya yarayan hafif bir tekne olarak bilinir. Kuzey Amerika’da var olan bu kullanımı tamamen doğru bir bilgidir. Fakat bilinmeyen bir yönüyle dünyada kano; Avupa, Afrika, Grönland gibi pek çok farklı coğrafyada kullanılmış bir ulaşım aracıdır. Hatta dünyada bilinen en eski kano; M.Ö. 8000’lere ait olmak üzere Hollanda’da bulunmuştur. Bunun yanı sıra Danimarka ve çevresinde bulunan kalıntılar da mevcuttur. Yani Vikinglerin ataları olan toplulukların da Baltık Denizi ve çevresinde ulaşım amacıyla kano yapımı konusunda kendilerini geliştirdikleri aşikârdır. Bu vesileyle gerek kovid-19 öncesi ve gerekse normalleşemeye geçtiğimiz Haziran ayından itibaren faaliyetlerimize her zaman maddi ve manevi destek sağlayan, başarılarımızda en büyük destekçimiz, Çaykurspor Kulübü YK Başkanımız, Çaykur Genel Müdür sn. Yusuf Ziya ALİM ‘e ve Kano Federasyonu Başkanı Alper Cahit KABAKÇI şahsım ve sporcularım olarak şükranlarımızı sunuyoruz. İnşallah pandemi geride kalınca gelecek aylarda tam kapasite olarak yapacağımız antreman ve başlayacak olan yarışmalarda ülkemize ve Çaykurspor kulübümüze yeniden milli sporcular yetiştireceğiz devam edeceğiz. ”dedi.