GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-07-2020 18:16   Güncelleme : 03-07-2020 18:16

Güneysu Belediyesi Çay Çöpünden Enerji Üretecek

Güneysu Belediyesinden Kamu Ve Özel Sektöre Örnek Olabilecek Yeni Bir Proje Daha; Çay Atıklarından Biyokütle Enerji Santrali Kurulumu Fizibilite Projesi İçin İmzalar Atıldı.

Güneysu Belediyesi Çay Çöpünden Enerji Üretecek

Doğu Karadeniz kalkınma ajansı tarafından fizibilite çalışmaları kapsamında yüzde 90’lık kısmı finanse edilen projede Çay Atıklarından enerji üretilmesi fizibilite çalışmalarına başlanacaktır.


Söz konusu proje ile doğal ortamlarda bulunan atık ağaç ve türevleri ile siyah çay üretimi sonrası ortaya çıkan çay çöpleri kullanılarak enerji üretimi yapılması planlanmaktadır. Fizibilite çalışmalarına 1 ay içerisinde başlanacak olan projede 6 aylık süre zarfında fizibilite çalışmaları tamamlanması hedeflenmektedir. Proje doğrultusunda, üretilecek enerji miktarı, kullanılacak atık ağaç ve çay atıkları değerlendirilerek, istihdam sayısının yanında uygulanabilecek proje tiplerde tespit edilecektir. Kamu ve özel sektöre örnek projeler arasında yer almasını düşündüğümüz proje, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel sekreteri Onur ADIYAMAN ve Belediye Başkanımız Rıfat ÖZER tarafından fizibilite çalışmalarının için hibe ödenek sözleşmesi imzalandı.