GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-06-2020 22:57   Güncelleme : 20-06-2020 22:57

AKP li Aşkın Bak Bir An Önce Sözlerini İnkar Ettiği İçin Özür Dilemelidir.

CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz, AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın bak’ ın yaptığı açıklama ile sözlerini inkâr ettiği için kamuoyundan özür dilemesi gerektiğini söyledi

AKP li Aşkın Bak Bir An Önce Sözlerini İnkar Ettiği İçin Özür Dilemelidir.

İlyas Gür

CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz açıklamasında, “Sayın Bak, mecliste yapmış olduğu konuşmadan özür dilesin dediğimizde sözlerimizi çarpıttığımızı söylemiş. Dediklerini demedim demiş, kendini savunmak için de mecliste yapmış olduğu konuşma metnini yayınlamış. Böylelikle kendi dedikleriyle kendini çarpıtan bir vekil duruma düşmüş. Ne demiş bakalım “AK PARTİ iktidarı döneminde ÇAYKUR'a yapılanlar ortada, vatandaşımızın memnuniyeti ortada, AK PARTİ döneminde kaçak çayla mücadele devam etti. “ “Seçim sonuçlarına bakalım: Ne hazindir ki 2002 3-0 AK PARTİ; 2007 2 AK PARTİ, 1 bağımsız; 2011 3-0; 2015 3-0; 2018 3-0. E sonuç ortada, vatandaş memnun”

“Biz, özel sektörle toplantılar yapıyoruz. Özel sektörle toplantılar yaparak vatandaşın sorunlarını paylaşıyoruz, çözüm getiriyoruz. 220 bin üretici var, aileleriyle beraber yaklaşık 1 milyon kişi, 820 bin hektar alanda yapılıyor bu. Dolayısıyla vatandaşımızın taleplerini takip ediyoruz, ÇAYKUR'umuz yatırımlara devam ediyor.”

Bu sözleri söylediğini söyleyen Sayın Bak, sözlerini çarpıttığımızı açıklamış.

Biz ne demişiz AKP Milletvekili Bak “ Çayda sorun yok, sorun olsa Rize’de AKP’ye 3 vekil çıkarımıydı” dedi demişiz. Haddimiz olmasa da biraz Türkçe anlatalım. Vatandaş memnun ne demek; sorun yok ki vatandaş memnun. Memnun olan insanın sorunu yok demektir. Seçim sonuçlarını vermiş ve ne hazindir ki(evet gerçekten ne hazindir ki) diyerek seçim sonuçlarını vermiş ve devam etmiş “E sonuç ortada, vatandaş memnun “ Burada neyin çarpıtmış olduğumuzu anlayan varsa beri gelsin. Ama Bizim eksik yazdıklarımızı da hatırlatmış “ ne hazindir ki “ ve “E” yazılarını yazmamışız.

Sayın Bak çarpıtıldı dediği konuyu aydınlatmak için yazmış olduğu yazıda kendi dedikleriyle kendini çarpıtmıştır. Bu da siyasiler için ilk örnek olmuştur.

Yazımız da Allah söyletiyor demiştik. Gene aynı şeyi söylüyoruz Allah söyletiyor. Çünkü gene aynı şeyi söylüyor.

Onun söylediği şeyi biz söyleyince çarpıtıyorlar diyor. Konuşuyor, Sorunu itiraf ediyor. Açıklama yapıyor, sorunu itiraf ediyor. Çünkü Allah’ın takdiri bu.

Bundan kaçınma şansı yok. Aynı şekilde özür de dileyecek çünkü kaçışı yok.

Her şeyden önce mecliste yapmış olduğu konuşmayı kamuoyuna açıklamış olması güzel bir davranış. Kamuoyu da en azından Sayın Bak’ın mecliste konuşma yapmış olduğunu öğrendi. Bu güzel bir gelişme. Daha önceki konuşmalarımda Meclisteki Rize Milletvekillerinin olmayan performanslarını açıklamıştım. (Gene de haksızlık yapmayalım en azından sayın Avcı yerel de bir takım çalışmalar içinde bulundu)

Sayın Bak çok istiyorsa Meclisteki performansını yayınlasın. Şimdiye kadar kaç kanun teklifi,yazılı sözlü önerge vermiş olduğunu açıklasın.

Bunların kaçının bölgeyle ilgili olduğunu yayınlasın.

Gerçi biz daha önce açıklamıştık. Şimdi kendisi açıklamasa biz açıklayacağız.

Merak ettiklerimizi sormadan önce bir konuyu açıklayalım ve küçük bir uyarı yapalım.

Sayın Bak , Çay Üreticisi sayısını 220 bin, Çay ekim alanını 820 Bin hektar olarak belirtti. Oysa ki Çaykur’un 2019 yılı Faaliyet raporuna göre Üretici sayısı 199.645 Çay Ekilen alan 785.693 Hektar.

Doğrusu bu rakamlar bile bir Milletvekilinin inandırıcılığına gölge düşürmekte kendisinden rakamları açıklarken daha özenli olmasını bekliyoruz. Çünkü danışmanları var ve istediği bilgiye bizden çabuk ulaşabilmektedir.

GELELİM MERAK ETTİKLERİMİZE

1- “AK PARTİ iktidarı döneminde ÇAYKUR'a yapılanlar ortada, vatandaşımızın memnuniyeti ortada,” demişsiniz?

2- Vatandaşımız, sizin döneminizde Çaykur’un tarihinin en büyük zararlarını yaşamasından mı memnun? Sadece 2019 yılı zararı 635 Milyon(eski hesap 635 Trilyon). Son dokuz yılda toplamda 1.6 Milyar TL(eski hesap 1.6 katrilyon) zarar ettirilmiş.

3- Vatandaşımız sizin döneminizde Çaykur’da çalışan sayısının azalmasından mı memnun?

4- Vatandaşımız Çaykur’un Varlık Fonu’na alınmasından mı memnun ? Ve siz Çaykur’un Varlık Fonu’ndan çıkarılması için girişimlerde bulunmayı düşünüyor musunuz ?

5- Vatandaşımızın, Çaykur’un Genel Müdürü olmamasından, İşlerin Vekaletle yönetilmesinden mi memnun

6- Çaykur’a Genel Müdür atayacak mısınız ? Yoksa Çaykur’un ; perde arkasından Genel Müdür olan kişiyle yönetilmesi devam mı edecek.

7- 5-1.7 Milyar TL(eski hesap katrilyon) borcu olan bir Çaykur’ da Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olan birisinin Yönetim Kurulu üyeliği yapması doğru mudur ? Çaykur Yönetim Kurulu üyelikleri arpalık mıdır?

8- Ve siz vatandaşların Çaykur’a bu yaptıklarınızdan sonra memnun olduklarını iddia etmeye devam edecek misiniz?

9- Özel sektörle toplantılar yaparak vatandaşın hangi sorununu çözdünüz merak ediyoruz? Bu konuda mecliste verilen ve de verilecek olan önergelere destek verecek misiniz?

10- En önemli sorun olan Çaykur’un açıkladığı fiyatın altında alım yapmasını mı engellediniz?

11- Vatandaşın kota kontenjan sorununu mu hallettiniz. Şu an bile kontenjan uygulanıyor.

12- Kaçak çay sorununu gerçekten çözdüğünüze inanıyor musunuz? Gerçi haksızlık etmeyelim, çözdük demiyor, mücadele ettik diyor. Sadece sonucu açıklamıyor. Ha gerçekten ne oldu kaçak çayla mücadelenizin sonu?

13- Çay sorununu çözmek için Özel sektörün dışında Çay üreticileri ile bir araya gelmeye çalışacak mısınız?

14- Özel Sektörün Çaykur’un açıklamış olduğu fiyatın altında alım yapmasını yasaklayan kanun değişikliği önerisine destek verecek misiniz?

Şimdilik bu kadar yazdıklarımız yeter. Ama merak etmeyin biz kendi yazdıklarımızı aynen yazanlara dediklerimi çarpıyorsunuz diyerek tarihe geçmeyiz.

Bu yazdıklarımız da da yanlış bir şey varsa, söylediklerimi çarpıttılar demeyiz çikar yanlış ifade etmişiz der özür dileriz. Şimdi sizden beklediğimiz gibi.

Tabi paketlemeyi, Çay alım yerlerinin kira verilmeden kullanılması, mevsimlik işçilerin kadro sorununu, sendikalaşmayı ve diğer çok sayıda konuyu da gündeme getireceğiz. Merak etmeyin.

Artık bu yazıya da sözlerimi çarpıttılar deyip açıklama yapmazsınız, kelime oyunlarına girmeden, derdimi yanlış ifade ettim deyip üreticilerden özür dilersiniz.

Bizde başka konulara geçeriz.