GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-05-2020 23:56   Güncelleme : 28-05-2020 23:10

Özyanık: ÇAYKUR yetkililerini göreve çağırdı

İyi Parti Rize İl Başkanı Av. Ayşegül Özyanık çay üreticisinin sıkıntılarını bir kez daha dile getirdi.

Özyanık: ÇAYKUR yetkililerini göreve çağırdı

Yaş çay hasadının başlaması beraberinde özel sektörün yaş çay alım fiyatını oldukça aşağı çekmesine bir tepkide İyi Parti Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık ’tan geldi.

 

ÇAYKUR’un açıkladığı fiyatın çok altından çay alan özel sektör firmalarına düzenleme getirilmesi gerektiğini söyleyen Özyanık ÇAYKUR yetkililerinide göreve çağırdı.

Birçok özel sektör firmasının SMS yolu ile üreticilere 3 lira peşin para ile çayınızı alacağız demelerine rağmen 2.70 krş. tan çaylarını sattıklarını söyleyen İyi Parti il başkanı bir çay üreticisi olarak kendi yaşadıklarını ise şöyle anlattı.

Neredeyse bütün Rizelinin az ya da çok çayı vardır bir çay üreticisi olarak izlenimlerim…

 “ÇAYKUR’un bu sene için açıklamış olduğu desteklemesiz 3,27 TL taban fiyatın asla yeterli olmadığını, açıklanan bu fiyatın sadece özel sektör çay işletmecilerini memnun ettiğini daha önce defalarca dile getirdik. Özellikle pandemi sürecinde müstahsillerimizin çay satımında mağdur edilmemesi için özel sektör için de bir taban fiyat getirilmeliydi.

Bir çay üreticisi olarak bizzat sahadan yaşadıklarımı dile getirmek istiyorum. ÇAYKUR’un kontenjanı 15 indirmesiyle evimizin arka bahçesinde bulunan çayı toplayıp özel sektöre en azından 3 TL’ye satacağımızı düşünerek sabah 6:00’da çaylığa girdik. Annem, kayınvalidem ve ben 10:00’a kadar bütün çayı topladık çok şükür. Eşim ve kayınpederimin çayı satması için gönderdiğimizde hem çay fabrikalarından hem de alım yerlerinden defalarca geri döndüler. Üstelik özel sektörün o gün 2.70’den çay aldığını öğrendiler. Gittikleri yerlerde kendilerine “ şu an için çayınızı alamayız, Yeni fiyat bekliyoruz” dediler.

Anlaşılan üreticinin çayının elinde kalacağını öğrenen özel sektör, çay fiyatını gün içerisinde dahi düşürebilmekteydi. Maalesef bazı üreticilerimiz bu fiyatın da altında çay satmış oldu.

Benim bir günde sahadan edindiğim izlenim kurulan sistemle birlikte üreticilerimizin emeğinin karşılığını alamayacak bir belirsizlik ortamıyla çay bahçesine girdikleriydi.

Bu belirsizliği ortadan kaldırmak için bir an önce taban fiyat düzenlemesi getirilmelidir. Aksi takdirde yaş çay fiyatı özel sektörde çok daha aşağılara düşmesi kaçınılmazdır. Üreticilerimizin daha fazla mağdur edilmemesi için ÇAYKUR’u ve yetkilileri göreve çağırıyorum.