GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-12-2019 10:59   Güncelleme : 27-12-2019 10:59

Çay sektöründe kötü bir gidişat var

Rize Ticaret Borsası Meclis Toplantısında konuşan Meclis Başkanı Resul Okumuş, çay sektöründeki gidişatın kötü olduğunu söyledi

   Çay sektöründe kötü bir gidişat var

Rize Ticaret Borsası’nın 2019 yılı son Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Resul Okumuş başkanlığında yapıldı.

Borsanın 2019 yılı çalışmaları değerlendirilen toplantıda konuşma yapan Okumuş, “Çay sektöründe kötü bir gidişat var. Yıl sonuna doğru raf fiyatlarının yükselmesini arzu ediyorduk fakat olmadı. Kar etmeyen bir sektörün sürdürebilirliği mümkün değil. Çay sektörünün tekrar kar eden bir sektöre dönüştürebilmek için bir şeyler yapmamız lazım. Kaliteli ürün üretip, ürün çeşitliliğini arttırmalıyız” dedi.

Rize Çayı için Cağrafi İşaret alınacak

Çayın stratejik bir ürün olduğunu vurgulayan Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, çayla ilgili yapılan diğer çalışmalara değinerek, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nda çayla ilgili bir daire başkanlığı kurulmasına ilişkin çalışmalarımız devam etmektedir. Rize kavurmasına Borsamız adına Coğrafi İşaret aldık. Rize çayı coğrafi işaret çalışmalarımız da devam etmektedir. En kısa sürede Rize çayında da coğrafi işaret belgesi almayı hedefliyoruz." dedi.

Çay Çarşısı projesiyle ilgili de bilgi veren Erdoğan, "Rize’nin yüz akı olacak Çay Çarşısı projemizin yapım ihalesini yaptık. Bu ihalenin 15 gün içinde sonuçlanıp bir an önce proje yapım çalışmalarına başlayacağız” dedi.