EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-10-2019 10:17   Güncelleme : 25-10-2019 10:17

TRABZON OKUYOR PROJESİ BÜYÜDÜKÇE BÜYÜYOR

Rizeli, Trabzon Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, “Trabzon Okuyor” Projesiyle Gittikçe Büyütüyoruz.”dedi.

TRABZON OKUYOR PROJESİ BÜYÜDÜKÇE BÜYÜYOR

Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi iş birliğinde yürütülen ve sekizinci söyleşisini bu ay Çağdaş Türk Edebiyatı’nın en önemli kalemlerinden Cengiz AYTMATOV’un ölümsüz eseri “Cengiz Han’a Küsen Bulut” ile yapan “Trabzon Okuyor” projesi, her kesimden kitapseveri okutmaya ve buluşturmaya devam ediyor.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’ndeki söyleşiye Ortahisar İlçesindeki 21 okuldan 34 idareci/öğretmen, 260 lise, 100 üniversite öğrencisi ile Maçka Kayalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden ve Akçaabat Fen Lisesinden öğretmen ve öğrenciler olmak üzere yaklaşık 400 kitapsever katıldı.

“Trabzon Okuyor” projesinin ikinci yılında daha çok kitapsevere ulaştığını belirten Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, “Projenin sekizinci söyleşi eseri olan “Cengiz Han’a Küsen Bulut”ta Çağdaş Türk Edebiyatı’nın en önemli kalemlerinden Cengiz Aytmatov, tarihi, felsefi ve edebi bir arketip niteliğindeki “Sarı Özek Kurbanları” merkezli zulmün ve yasakların eninde sonunda yok olacağına, zalimlerin ebediyen yaşayamayacağına dair mesajlar verir. Burada Cengiz Han portresi, tarihi öğretmek amacıyla değil, ondan yüzyıllar sonra ortaya çıkan Stalin’le karşılaştırılmak ve benzer yönlerin sonuçlarının anlaşılması amacıyla verilmiştir. Bu eserin seçilmesi ve okunması ile ilgili amacımız; gençlerimizin geleceklerini buna temeller ışığında elde edecekleri çıkarımlar üzerine kurmasına yardımcı olmaktır.” dedi. HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI