KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 22-10-2019 11:00   Güncelleme : 22-10-2019 11:00

BAŞKAN NAVDAR, 21 EKİM DÜNYA BASIN VE GAZETECİLER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Ardeşen Gazeteciler Dernek Başkanı Salih Navdar 21 Ekim Dünya Basın ve gazeteciler Bayramı ile ilgili bir basın açıklaması yaparak, çalışan gazetecilerin Ekim Dünya Basın ve Gazeteciler Bayramını kutladı.

BAŞKAN NAVDAR, 21 EKİM DÜNYA BASIN VE GAZETECİLER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Ardeşen Gazeteciler Dernek Başkanı Salih Navdar, 21 Ekim Dünya Basın ve Gazeteciler Bayramı ile ilgili şunları kaydetti; Bugün, 21 Ekim Dünya Basın ve Gazeteciler Bayramı. Bu bağlamda ilkeli ve dürüst haberciliğin yegâne prensiplerinden biri doğru bilgi akışı sağlamaktır. Haberci kaynağından emin olunmadığı haberi yayınlarsa, bunun olumsuz sonuçları, başta habercilik ilkesine, haber alma özgürlüğüne ve nihayetinde içinde yaşadığı o topluma yıkıcı zararlar verebilir. Bu manada; İlçemizde ve bölgemizde yapılan her türlü haber ilçe turizmine, ekonomisine, eğitimine, yöneticilerine ve o bölgenin halkına büyük zararlar verebilir.

Maalesef günümüzde haberci kimliği almak çok kolay?

 

Örneğin; İnternet üzerinde yapılan habercilik için, 65 tl lik isim hakkı ile alınan şahsa ait internet sitesi ve 120 tl lik şipşak çekim yapan bir fotoğraf makinesi kişiyi haberci yapmaya yetiyor. Bir isim çıka geliyor ve sırf bir köşe yazısı yazıyorum diye kendini haberci olarak lanse edip sosyal paylaşım ağından kendi egolarını bastırma ve maddi çıkarları yönünde istediği konuyu, araştırmadan muhatabına danışmadan sadece kendi daracık penceresinden baktığı kadarıyla yazıp çizebiliyor.

Bu ve benzeri kişiler bazen de; sosyal paylaşım ağlarından kendi paylaşımlarına karşılıklı yorum yaparak bir birlerini medyacı, bölge gazetecisi, kıdemli, usta haberci, bölgeye mal olmuş gazeteci şeklinde vasıflarla topluma aslı olmayan bir unvanı dayatma yolu ile kabullendirerek daha sonra, yine kendi sosyal medya hesapları üzerinden haberci kimliği adı altında paylaşım yapanların dikkate alınmaması ve aslı olmayan bu haberlerin gerçekmiş gibi paylaşılarak dillendirilmesi, bu mesleği yapan emektarlara yapılan en büyük haksızlık ve saygısızlıktır.

 

Haberci unvanı bu kadar ucuz olmamalı!

Onca yıl sektörde emek harcayan, ter döken ve gecesini gündüzüne katarak doğru, ilkeli ve tarafsız habercilik yapmaya çalışan gerçek habercilerin emeklerini oturduğu yerden bilgisayar karşısında site haberciliği yapıyorum imajı vererek gördüğü her haberi kes, kopyala, yapıştır ve servis et mantığıyla haber hırsızlığı yapan ve gerçek emektarından çaldığı haberi kendi yapmış gibi sitesinden yayınlayan sözüm ona “HABER SİTESİ” sahiplerine en kısa süzerde yasal uygulamaların gelmesini canı gönülden istiyorum.

Gerçek habercilerin haklarını gasp eden ve kendine haberciyim diyen bu kişiler, yeri geldiğinde gerçek habercileri ve yeri geldiğinde ise yöneticileri halkın karşısında zor durumda bırakıyorlar.

Bu doğrultuda haber yapan arkadaşlara atacağı başlıktan haberlerinin içeriğine kadar, haberi yayınlamadan önce ilçe için ve bölge için bir daha düşünün ve doğruluğuna emin olduğunuz haberleri servis edin diyorum.

Bu bayram 21 Ekim 1860 tarihinde Tercüman-ı Ahval gazetesi çıkmaya başladı. 21 Ekim Gazeteciler Basın Bayramı olarak kutlanıyor. Kamuoyunu bilgilendirmek adına, hızlı ve tarafsız, ilkeli ve doğru yayıncılık anlayışıyla ülke ve dünyada neler olup bittiğini milletimize aktararak insanların bilgilendirmesini sağlayan gazeteciler, toplumun gözü kulağı niteliğindedir. Bu anlamda doğru ve tarafsız bir şekilde kamuoyu ile paylaşma yolunda emek harcayan tüm basın mensuplarımızın 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlu olsun.

Haber: Bayram Ali Kavalcı