GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-08-2019 07:35   Güncelleme : 29-08-2019 07:35

Paşakuyu deresinde ıslah çalışmaları başladı

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan aşırı yağışlarda su taşkınlarının yaşandığı Ekrem Orhon Mahallesinde bulunan Paşakuyu Deresinde Islah çalışmaları başlatılarak, Gençlik caddesinden derenin üzerinin açılmasına başlandı.

Paşakuyu deresinde ıslah çalışmaları başladı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Rize Belediyesinin koordinesinde Paşakuyu Deresinde başlatılan dere ıslah çalışmaları kapsamında dere hattının üzeri sökülmeye başlandı.

Daha önce Rize Belediyesi ekipleri tarafından belirli bölgelerden açılarak iş makineleriyle defalarca temizlenen dere yatakları aynı olayın sürekli yaşanması üzerine daha köklü bir çalışma yapılmasını gerektirdi.

Geçmişte Rize'de yaşanan aşırı yağışlar sonucu yaşanan su taşkınları da göz önüne alınarak, şehir merkezi içerisinden geçen derelerde ıslah çalışmaları yapılması yönünde adımlar atılıyor. Çalışmaların devam ettiği derenin güzergah boyu üzeri açılarak şuan ki mevcut genişliği 1 metre 80 santim olan derenin genişliği 3 metreye, 1 metre 80 santim olan yüksekliği 2 buçuk metreye çıkartılarak suyun rahat akışı sağlanacak.

Paşakuyu deresi ıslah çalışmalarının ardından diğer bir ıslah çalışması ise Dalyan mevkiinde yapılacak.