GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-08-2019 05:23   Güncelleme : 28-08-2019 05:23

TMMOB RİZE BAŞKAN BIÇAKÇI, “CİVCİVLER ÇAY! İLE BÜYÜYOR”

Kuru çay üretimi aşamasında ortaya çıkan, Çay liflerinin ülke ve bölge ekonomisine kazandırılması amacıyla çalışmalar yapılıyor.

TMMOB RİZE BAŞKAN BIÇAKÇI, “CİVCİVLER ÇAY! İLE BÜYÜYOR”

Kısa adı TMMOB olan, Türkiye Makine Mühendisleri Odası Rize İl Temsilcisi, Çaykur İşletme ve Üretim Daire Başkanı Metin BIÇAKÇI, “ Kuru çay üretimi aşamasında ortaya çıkan, Çay liflerinin ülkemiz ve bölgemiz ekonomisine kazandırılması amacıyla, Tavuk-Civciv yetiştirme yerleri altlarında altlık olarak kullanılması projesi çalışmalarımız olumlu olarak devam etmektedir. Bu kapsamda mavi gıda boyası ile boyanan lifler, altlık olarak kullanılıyor. Bilahare bu atıklar sonrasında gübreye dönüştürülerek de ekonomik kazanç sağlanmış oluyor. ”dedi.

TMMOB Rize Temsilcisi ve YK Başkanı Metin BIÇAKÇI, “Bölgemizde ve ilimizde çay tarımı ile uğraşan binlerce ailenin ve kişin bildiği gibi, Çay lif ve atıklarının çevreye ve doğaya olumsuz zarar vermesinin yanı sıra, pis koku ve diğer zararlı etkileri yanında art niyetli insanlarının eline geçip kuru çaya dönüştürülmesinin de önüne geçilmesi planlanıyor. ”şeklinde açıkladı. HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI