Organ Bağışı Başka Bedende Can Olmaktır.
Ramazan TOPCAN

Organ Bağışı Başka Bedende Can Olmaktır.

İnsanlık için yeni bir sorun olan organ nakli konusunda dinin söyleyecekleri olduğuna inanıyorum. Din, beşerin derdine derman için gönderilmiştir. Sıkıntılar karşısında aciz kalmak, cevapsız olmak dinle bağdaşmaz. Her konuda olduğu gibi organ bağışı konusunda da dinin söyleyecekleri vardır.

İnsan ve insan hayatına büyük önem veren Yüce Dinimiz, insana hizmeti, insana yapılan yatırımı ibadet kabul etmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz; “insanların en hayırlıları insanlara faydalı olanlarıdır.” buyurarak konu üzerinde dikkatlerimizi çekmektedir.

Yüce Dinimiz, bırakın bir başkasına el uzatmayı, kimsesiz birine kimse olmayı, müslüman kardeşine tebessümü bile ibadet kabul etmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz; “yeryüzündekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin.” buyurarak Allah’ın rahmetine ermek, cennetlere nail olmak için can taşıyan her bir varlığa merhameti emir buyurmuşlardır. Yine Efendimiz (s.a.v.), susamış bir hayvanın susuzluğunu gideren kimsenin cennetlik olacağını müjdeliyor. Şimdi buradan vicdan ehli herkese hitab ederek sormak istiyorum; dünyanın dilsiz bir hayvanını sulayan cennete gider de kâinatın emrine musahhar kılınan insanın mutluluğuna hizmet eden cennete gitmez mi? Elbette.

İslam’ın beş ana hedeflerinden biri de canın korunmasıdır. İnsanı öldürmek ne kadar büyük bir günah ise insanı yaşatmak da o kadar büyük bir sevaptır.

Son söz olarak söylemek isterim ki; eğer bir hastalığın tedavisi için başka alternatif kalmamışsa, normal yollar kapanmışsa, organ nakli ile bu hastalık tedavi edilecekse veya hayatın devamı sağlanacaksa dinî ve ahlakî şartları taşıdığı müddetçe organ bağışı, sevabı mucip güzel bir davranıştır.

Organ bağışı; BAŞKA BEDENDE CAN OLMAKTIR.

Bu duygu ve düşüncelerimle hepinize sağlık ve mutluluklar diler, Allah’a emanet ediyorum.

Selam ve dualarla…

Ramazan TOPCAN

Balıkesir İl Müftü Yardımcısı 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sporcularımız  Türkiye Şampiyonasın dan Madalya İle Döndüler
Sporcularımız Türkiye Şampiyonasın dan Madalya İle Döndüler
Vakıflar İlk okulu 4D sınıfında Mezuniyet Heyecanı
Vakıflar İlk okulu 4D sınıfında Mezuniyet Heyecanı