İNSANLIĞIN ÜZERİNE DOĞAN GÜNEŞ
Ali KALENDER

İNSANLIĞIN ÜZERİNE DOĞAN GÜNEŞ

Bundan 1400 küsur yıl evvel insanlık tarif edilemeyecek bir hal almış Allahuteala unutulmuş huzur ve saadetin kaynağı olan tevhit ortadan kalkmış insanlık canileşmiş zülüm   olağan hale gelmiş insanların birbirlerini katletmesi bir bir ırzını ve namusunu gasp etmek toplumda iftihar vesilesi olmuştu.

             Faiz hayatın vaz geçilmez gerçeği olmuş, fuhuş kadın ve erkekler arasında yaygınlaşmış, Kadın değer verilmez, hak ve hukuku tanınmaz hale gelmiş ,Kız çocukları diri diri toprağa gömülüp içki ,kumar ,tefecilik  gibi Ahlaksızlıklar Hayatın olmazsa olmazları haline gelmişti.

          Böyle bir devirde insanlığın üzerine bir güneş doğmuş ve bu güneş, ortadan kalkmış olan ancak kökleri toprağın derinliklerinde olan insanlığın köklerinin yeniden canlanmasına suya kanmasına yeşerip filizlenmesine ve büyümesine vesile olmuştur.

          Yaz mevsiminde bir bahçede nasıl bitkiler yeşerir çiçekler çiçek açar ortalık güllük gülistanlık olurda insana doyulmaz bir haz verir,  ayni bahçeye kış mevsiminde girdiğinizde bitkilerin solduğunu çiçeklerin güllerini döktüğünü gördüğünüz zaman içinizi burukluk kaplar ve üzülür sunuz.

           Yer aynı yer bahçe aynı bahçe ancak yaz mevsiminde duyduğunuz hazzı duyamaz elde ettiğiniz faydayı tekrar elde edemezsiniz. Aynı hazzı ve aynı faydayı elde edebilmek için bir dahaki yazı beklemek zorundasınız. Nihayet yaz gelmiştir, ağaçlar yeşermiş çiçekler çiçek açmış hatta meyveler leziz tatlarla karşımızda, yüce Yatan tarafından hizmetimize ve faydamıza sunulmuş durumda. İki mevsim arasında bu kadar büyük değişikliğin bir nedeni var.

        O donuk ve soluk bitkilerin üzerinden bir bahar mevsimi geçmiş güneş bütün ihtişamı ile bu bitkilere ışık saçarak onların donukluğunu gidermiş üstüne birde bahar yağmuru gelerek bu bitkiler ve çevre kısa zamanda kışa kıyasla bambaşka bir hal almıştır.

     Peygamberimizin Dünyaya teşrifleri, o dönemin cahil Arapları ve daha sonra peygamberimizin ashabı bu misale benzer.

      Yüce Yaratan tarafından solmuş kokuşmuş kendini yitirmiş ancak kökleri toprakta olan insanlığı düştüğü bu durumdan kurtarmak için görevlendirilen Peygamberimiz (SAV)in   Manevi güneşi  bütün ihtişami ile ortalığı kaplamış,kurumuş çökmüş olan, o döneme feyzini akıtmış ve kısa zamanda o cahil toplumdan bambaşka bir insanlık meydana gelmiştir.

       Bizlerde aynı güneşten enerjimizi alıyoruz Elhamdulillah. Ancak o devrin insanı ile bizim aramızda bir fark var, onlar yani ashap güneşin direk ışınlarını yaydığı ortamda idi,Karadeniz tabiri ile onlar güneli olan yerde idiler feyzi direk güneşin zatından aldılar, biz ise yine Karadeniz tabiri ile şoz yerdeyiz , bizler o feyzi güneşin gölgesinden almaktayız.

     Ne kadar uğraşsak çaba sarfetsek de güneşin zatından feyiz alanlara erişemeyiz, erişemeyeceğimiz içinde vaz geçmeyeceğiz onların yolundan gitmeye ve şefaatlerine nail olmaya gayret göstererek inşallah yaz mevsimi gibi yeşermiş bir şekilde yüce mavlaya kavuşacağız.

Gayret bizden Tevfik Allahtan

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı