GÜZEL AHLAK
Ali KALENDER

GÜZEL AHLAK

         Bir Müslümanda olması gereken özelliklerin başında mutlaka ve mutlaka güzel ahlak gelmelidir. Güzel ahlak Müslümanın olmazsa olmazıdır diye düşünüyorum.

           Ahlak insanın insanlar arasında  iyi veya kötü olarak vasıflandırılmasına sebep olan hal,hareket ve davranışlarıdır. Müslüman hal hareket ve davranışlarında Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa( SAV) i kendisine örnek almalıdır.

        Nitekim yüce Allah Peygamberimizi överken onun yüce bir ahlak üzere yaratıldığını buyurmuştur.(Gerçekten Sen yüce bir ahlak üzeresin) Kalem 4

        Peygamberimiz de ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim buyurarak güzel huylu olmanın önemini dile getirmiştir. Ahlak cenabı hakkın insana lütfettiği insanın kendi arzu ve isteği ile bunu güzel veya çirkin olarak üzerine giydiği bir elbise dir. İnsan kulluğa ne kadar önem verirse ahlakının güzelleşmesi de ö derece iyi olur.

         Güzel ahlak ilk önce aileden,  Ana ve Babaya saygıyla başlar eş çocuk akraba komşularla iyi geçinme ile ve topluma daima faydalı olmaya çalışmakla devam eder gider. Kötülükte sınır olmadığı gibi iyilikte de sınır yoktur. Başta Allah’ın ve sonrada yaratılmışların razı olacağı her davranış güzeldir ve güzel ahlakın bir parçasıdır.

        Müslümanın daima yanında taşıması gereken bazı huylar vardır ki onlarla dünya ve ahiret saadeti tesis edilebilir. Yanımızda taşımamız gereken huyların başında kanaatimce güler yüzlülük gelmektedir ve Müslümanın olmazsa olmazıdır. İslam güler yüzlülüğü sahibine ecir kazandıran sahih amellerden saymıştır. Çünkü güler yüzlülük saf ve temiz bir kalbin aynasıdır.  Bu olmazsa olmazlardan bir diğeri cömertlik tir. Müslüman cömert olmalıdır. Cömerdin az ibadeti cimrinin çok ibadetinden daha üstün olduğu gibi cömert cahilin de cimri Alimden daha üstün olduğunu peygamberimiz hadislerinde  buyurarak cimriliğin islam da yerinin olmadığını gözler önüne sermişlerdir.

İnsanlara faydalı olmak, hayır ve şerrin Allahtan geldiğine iman etmek, Nimetlere şükretmek sıkıntı ve izdiraplara sabretmek güzel ahlakın başta gelen diğer unsurlarından bazılarıdır.

       Bütün bunları göz önünde bulundurarak huzurlu ve mutlu bir yaşamın, kırmadan dökmeden incitmeden bir hayat sürebilmenin temel kaynağının güzel ahlakla mümkün olabileceğini unutmamalıyız

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tüm Hafız Kardeşlerimizin Dünya Hafızlar Günü Kutlu Olsun
Tüm Hafız Kardeşlerimizin Dünya Hafızlar Günü Kutlu Olsun
Güneysu'da Camiler Çiçek Açtı
Güneysu'da Camiler Çiçek Açtı