''HZ. PEYGAMBER DÖRT YILLIK ARADAN SONRA ÖZ ANNESİNDE''
Ali KALENDER

''HZ. PEYGAMBER DÖRT YILLIK ARADAN SONRA ÖZ ANNESİNDE''

Resül-i Kibriya efendimiz dört yılını geride bırakmış süt Anne Hz. Halime ile birlikte öz Anne Hz. Amine ye kavuşmanın heyecanını yaşıyor.

            Hz. Halime nin yanında kaldığı sürece gelişen büyüyen Hz. Muhammed bu esnada birtakım hadiselerle karşılaşmış, bu hadiselerden dolayı endişeye kapılan Hz. Halime ve kocası Haris başına bir şey gelebilir endişesi ile istemeyerek de olsa bu yavruyu bir an evvel Annesine teslim etme kararı aldılar. Sa’doğulları yurduna dört sene ışık saçan nur yavru süt Annesi tarafından Öz anneye teslim edilmek üzere Mekke ye getiriliyor.

            Hz. Halime ve kocası gece vakti Mekke ye girdiler. Bu esnada nur yavrunun yanlarında olmadığını fark edip korku içinde onu aramaya başladılar. Ancak bütün uğraşları fayda vermeyince dede Abdülmuttalib’e olan biteni anlattılar. Torununun kaybolduğunu işiten Abdülmuttalib telaşa kapılarak onu aramaya başladı. Aradı,aradı ancak netice alamayınca ellerini kaldırarak yalvardı: ‘’Allahım! Ne olur Muhammed’imi bana geri ver’’

          Bu esnada Varaka b. Nevfel ve bir arkadaşı ile birlikte Hz. Muhammed çıka geldiler. Özlemini çektiği torununu bağrına basan dede Abdülmuttalib onunla özlem giderdikten sonra sırtına bindirerek doğruca Mekke ye gidip Kabeyi beraberce tavaf ettiler. Ardından nur torununu getirip annesine teslim etti. Bu arada Abdülmuttalib kurbanlar kestirip Mekkelilere ziyafet çekerek torununun gelişini kutladı.

               Artık Resul’ü Kibriya mız Mekke deki mütevazi evinde öz Annesinin kucağındadır. Süt Anne Halime dört yıl evinde misafir ettiği yavruyu bırakıp yurduna döndü dönmesine de aklı hep Mekke de ve Hz. Muhammet de idi. Bundan böyle ne süt Anne Hz. Muhammed’i nede Resul-i Kibriya mız süt Annesi Halime yi unutmadı. Onu her gördüğünde Anneciğim diye hitap etti, sevgi, saygı, hürmet ve muhabbet de asla kusur etmedi.

                 Aradan uzun yıllar geçmişti ki yine Sa’doğulları yurdunda kıtlık baş gösterdi. Bu kıtlık ve kuraklığın şiddetine dayanamayan Halime bir gün Mekke ye gelerek Alemlere Rahmet olarak gönderilen yüce Nebi ile görüşmüş kıtlık ve kuraklık neticesinde darda olduklarını bildirmiş dir.  Bunun üzerine Hz Hatice validemiz kendisine kırk koyun, binmek ve yüklerini taşımak için birde deve vermiştir.

               Aziz Anne Amine evliliğinin ilk aylarında kaybettiği eşi Abdullah’ın kabrini ziyaret etmek ve yavrusunu da hiç görmediği babasının kabrine götürmek istiyordu. Hz. Muhammed altı yaşında.

          Bu amaçla hazırlıklar yapıldı Hz. Amine biricik oğlu Resul-i Kibriya efendimiz ve dadısı ümmü eymenle birlikte yola koyuldular. Ancak aziz Anne hüzünlü. Sanki bir daha biricik yavrusunun dünyayı şereflendirdiği bu evi göremeyecek bu beldeye kavuşamayacktı.

           Çöl sıcağının altında yaptıkları yorucu bir yolculuktan sonra Medine ye vardılar. Muhterem Babalarının kabrinin bulunduğu Dayı oğullarının evinin avlusunda kabrin başında göz yaşları ile adeta kabri suladılar. Alemlerin efendisi yetimliğini iliklerine kadar burada hissetmiş Annesi ile birlikte göz yaşı akıtmışlardı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RTEÜ'de yürüyen AGD'li gençlerden 'Katil Çin' sesleri
RTEÜ'de yürüyen AGD'li gençlerden 'Katil Çin' sesleri
Rize’ye DENEYAP Teknoloji Atölyesi Açılıyor
Rize’ye DENEYAP Teknoloji Atölyesi Açılıyor