''HERKES İŞİNİ HAKKIYLA YAPMALI''
Ali KALENDER

''HERKES İŞİNİ HAKKIYLA YAPMALI''

         Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başımdan geçen bir hadiseyi siz değerli okurlarımla paylaşmak ve toplumun yarası haline gelmiş bir konuya hep birlikte çözüm aramak istiyorum.         Toplumun yarası dedim, bu kanıya bu olayı sosyal medya hesabımda paylaştıktan sonra insanların verdiği tepkiden dolayı vardım.

      Fazla uzatmadan Sosyal medya hesabımdaki paylaşımımı sizlerle paylaştıktan sonra konu üzerinde tartışalım.

Bugün Rize Araştırma hastanesine ortopedi servisinde kaydımı yaptırıp sıramı beklemeye başladım. kapının başındaki monitör de hastamın ismi yazdığında doktorun yanına gireceğim esnada birisi hemen kapıdan içeri daldı. doktor bey bu hasta çıksın sizi alacağım dedi. Bu esnada içeride sekreterlik yapan hanım efendi telefonu elinde ağzı bir karış açık anlaşılan birileriyle yazışıyordu. dışarıda beklemeye başladım. Bizim yerimize içeri giren hasta çıkmadan başka bir hasta çağrıldı oda içeri girdi. biz kapıda beklemeye devam ederken başka bir hasta daha çağrıldı ilk giren hasta çıkarken doktor beye biz hala bekliyoruz dercesine baktım. gelin dedi. içeriye girdik. Buraya kadar her şey normal. Ancak içeride işi hastalarla ilgilenmek olan hanımefendinin hala telefonla meşgul olması ve içeri girdiğimde beni azarlar tavır sergilemesi üzerine kendisi ile muhatap olmayıp olan biteni doktor beye arz edeceğim sırada eliyle adeta bir mafya babası gibi geç şöyle diyerek o hasta bilmem kim idi ben çağırdım dedikten sonra eliyle hareket ederek hakarete devam etmesi üzerine hocam bu ne yapıyor dedim ve neticede muayenemi oldum. Şunu ifade etmek istiyorum. Yeni Türkiye de birileri kalkıp sağlıkta reform yaparken kümes gibi hastanelerden şuan içinde kaybolduğumuz çıkış yolumuzu sorarak bulduğumuz hastanelerde çalışan personelin bu hizmetleri davranış hareket ve tavırları ile lekelemeye kirletmeye hakkı yoktur. Orada olan o insanlar sayesinde evine ekmek getirdikleri bunlara aktarılmalı ve gerekli eğitimleri kendilerine verilmeli. Bu satırları şahsım adına değil ben hakkımı kimseye yedirmem söke söke alırım. Ama şehrimizin ucra köşesinden gelenler veya Artvin den de hastalarımız geliyor ve birçok gariban bu kaba davranışlara ses çıkaramıyor. yazacak çok şey var ama yazmıyorum bu konu ile alakalı yetkilileri göreve davet ediyorum. bu şekilde yanlışları görüp de görmezden gelirsek yanlışlar artarak devam edecek ve içinden çıkılmaz hal alacaktır.

       Evet bu şekilde tatsız bir hadise yaşadık. Bu olayı paylaştıktan sonra gelen tepkiler gösterdi ki bu konuda vatandaşımız muzdarip. Yanlış anlaşılmasın hastanelerimizde çalışan herkesi töhmet altında bırakmak gibi bir niyetimiz yok. Görevini çok iyi şekilde hatta beklenenin üstünde dahi yapanlar var. Ancak böyle haddini bilmez bazıları yüzünden insanlar o kuruma hep aynı gözle bakıyorlar.

         Hastanelerde olan insanlar hep sıkıntılı insanlardır. Hastadır derdi var derman aramaya gelmiştir. Ancak bu şekilde kaba bir üslup ile karşılaştığında ses çıkarabilen çıkartıyor çıkaramayan derdine dert katarak yuvasına dönmek mecburiyetinde kalıyor. Feryadımız şahsı değil toplumsaldır. Hastane köşelerinde bir dede ile bir ninenin el ele tutuşup yaşlı gözlerle gezdiğine hiç şahit olmadınızmı. Sabahın köründe köyünden kalkmış işini halletmek için şehre gelmiş akşam bütün umutları kırılmış şekilde köyüne dönen insanlar görmedikmi. On dakikada halledilecek bir hadiseyi iki günde hallettim yol göstermediler sonra baktımki aslında on dakikada olacak bir işti diyenimiz çoktur. Yukarıda da ifade ettiğim gibi Devletimiz sağlıkta reform yapmıştır. Sağlık hizmetleri dünya standartlarının üstünde. Şunu iyi biliyoruz ki harici devletlerden ülkemize çeşitli sağlık sorunlarının tedavisi için gelenler var. Parasızlık yüzünden hastam muayene edilmedi diyen yok. Doktor muayene haneleri artık yok, İlaç kuyrukları yok. Her şey dört dörtlük mu ? tabi ki hayır. Anca gelinen nokta ortada, bütün bunları kişisel hata veya davranışlarından dolayı kimsenin kirletmeye hakkı yoktur.

        İşin özü kurumlarımız hizmet sektöründe istihdam yaparken ince eleyip sık dokumalı ve kişilere koltuğun altlarından her an kayabileceği izlenimini vermeli. Adamı olanı değil hak edeni ve hakkıyla işini yapacak olanı bilhassa bu tür yerlerde istihdam etmeli. Son söz  toplum olarak İş kurdan temizlikçi olarak girmiş olduğumuz kurumda kurum amirine genel müdürlük taslamamalıyız. Herkes haddini bilirse olay çözülür ve sıkıntı yaşanmaz.    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RTEÜ'de yürüyen AGD'li gençlerden 'Katil Çin' sesleri
RTEÜ'de yürüyen AGD'li gençlerden 'Katil Çin' sesleri
Rize’ye DENEYAP Teknoloji Atölyesi Açılıyor
Rize’ye DENEYAP Teknoloji Atölyesi Açılıyor