Efendimizin Baba Ocağına Annesine Getirilişi
Ali KALENDER

Efendimizin Baba Ocağına Annesine Getirilişi

             Beni Sa’d yurdunda yağmur yağmış kuraklık son bulmuş insanlar huzura kavuşmuştu. Yoşam normal standartlarında seyrediyor çocuklar çabucak ve sihhatli gelişiyordu. Ancak nebiler nebisi peygamberimiz diğer çocuklara nazaran daha hızlı gelişiyordu. Sekiz aylık iken konuşmaya başlamış, on aylık olduğunda diğer çocuklar gibi ok atacak güce ulaşmıştı.

            Kainatın efendisi iki yaşına basınca sütten kesildi. O zamana kadar Halimenin evinde bolluk, bereket ve ihsan hiç eksik olmadı. İki yaşında olmasına ramen duruşu ahlakı ve davranışları ile diğer çocukların arasından sıyrılıyordu.

          Nihayet süt çocuklarını geri verme mevsimi gelip çattı. Tabiki kainatın efendisi de annesine geri getirilecekti. Ona kol kanat geren onu gözünden sakınan, öz evladından daha fazla seven Halimeyi hüzün kaplamıştı. Nur muhammed den ayrılacaktı. Evlerine bereket getiren sıkıntılarının giderilmesini onun evlerine gelmesine bağladıkları, kendilerine cenneti hatırlatan gül kokusundan uzak kalacaklardı. Fakat mekkeye gidip anneye teslim etmekten başka bir çarede yoktu.

         Nihayet yola çıkıldı ve mekkeye vardılar. Halime de tarifi mümkün olmayan bir üzüntü Aziz anne Amine de ise nur yavrusuna kavuşmanın sevinci vardı. Aziz anne Amine öz yavrusuna kavuşmanın sevinci ile yoğrulurken Halime ondan ayrılmanın hüznünü yaşıyordu. Bir anda Halimeye sanki bir ilham geldi ve kainatın efendisini Annesinden tekrar istedi. Tüm samimiyeti ile şu teklifte bulundu.

        Ne olur oğlumu birazdaha benim yanımda bırakmaz mısınız. Hem ben onu Mekke vebasındanda korurum. Bu teklif çok içten ve candandı. Aziz anne Amine bu içten ve candan yapılan samimi teklife sessiz kalmadı ve bir müddet daha ciğerparesinin Sa’d oğulları yurdunda kalmasına musade etti.

     Ve kainatın efendisi ikinci kez Sa’d oğulları yurdunda

Aziz anne Amine nin musadesi üzerine muradına eren Halime efendimizi yanına alarak tekrar yurduna döndü. Sa’d oğulları yurdunda bütün gözler kainatın efendisinin üzerinde ide. O zamanını kardeşi Abdullahla birlikte geçiriyor onunla koyun güdüyor hal hareket ve tavırları Her kesin ve her kesimin dikkatını çekiyordu. Dillerde onun güzelliği gönüllerde sevgisi vardı. Bu arada her kesin dikkatini çeken garip bir hadisede cereyan ediyordu. Her nereye giderse kendisini takip eden onu güneşten koruyan bir bulut vardı ve bu bulut san onu korumakla görevlendirilmiş idi. Yaşına göre çok daha olgun çok daha dürüst ve ahlaklı olması insanları hayrete düşüren davranışları idi. O bu olanlara kulak asmıyor kardeşi abdullahla beraber yaylada koyunları güdüyor ve günlerini geçiriyordu. Bu şekilde günler gelip geçerken bir gün akıllara durgunluk verecek bir hadise meydana geldi. Efendimizin göğsu ve kalbi yarılacak içi temizlenecekti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı