RİZE BELEDİYESİ DOĞU PARKI HERKESÇE ÇOK BEĞENİLDİ
B.Ali KAVALCI

RİZE BELEDİYESİ DOĞU PARKI HERKESÇE ÇOK BEĞENİLDİ

Yaklaşık bir ay önce eski Gündoğdu beldesi, Hamidiye mahallesi sahil kısmında yapımı tamamlanıp hizmete açılan, Rize Belediyesi Doğu Parkı aileler, çocuklar ve gençler tarafından bir hayli beğenildiği görülmektedir.

Doğu Park’ta hizmete açılan oturma alanları, yürüyüş, koşu, bisiklet yolları, şehirlerarası yolculuk yapanların rahatlıkla kullanabileceği banyo, mescit, lavabolar, üstü kapalı çocuk oyun parkları gibi herkese hitap eden çok renkli ve çeşitli dinlenme alanlarının her geçen gün bir hayli ilgi gördüğü görülmektedir.

Rize Belediyesi tarafından yeni ve çok kapsamlı dizaynla cazibe merkezi olan, Rize Belediyesi Doğu Parkı bu ayın başlarında, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, Siyasiler, STK Temsilcileri, Muhtarlar ve çok sayıda halkın, çocukların ve gençlerin katılımıyla törenle açılmıştı.

Rize Merkez ve ilçelerinden çoğunlukla hafta sonları olmak üzere ailelerin ve gençlerin, çocuklarının dinlenmek, eğlenmek ve oynamak için yoğun ilgi gösterdiği parkın merkezinde geçmişten günümüze kadar kurulmuş olan 16 Türk devletinin bayrakları ve bu bayrakların ortasında bulunan park anıtında Orhun Abideleri, Osmanlı Tuğrası ve Türk devletlerinde öne çıkan figürlerin yer bulması çok isabetli düşünülmüştür.

Rize Belediye Başkanı, Prof. Dr. Reşat Kasap açılış programı konuşmasında yapmış olduğu açıklamada, Doğu Park projesinin 2,5 Milyon TL’ye mahal olduğunu ve toplamda 11 bin metrekare üzerinde yapılan Rize’nin en büyük parkı olduğunu ifade etti. Başkan Kasap, “ Doğu Parkının içerisinde çocuk oyun parkı, dinlenme alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, piknik alanları, yeşil alanlar, ahşap kamelyalar, kent mobilyaları, büyük boy satranç alanı, spor kompleksi, tarihteki 16 Türk devleti bayrağının sergilendiği anıt, amfi tiyatro merkezi, büfe, mescit, tuvalet ve duş binalarının bulunduğu bir alan, engelli insanlara da uyumu bir şekilde gerçekleştirildi. Gece boyunca çok renkli, bölgemiz ve ilimizin coğrafi renkleri olan mavi ve yeşil ışıkların ağırlıkta olduğu ışıklandırmaya gece karayoluyla seyahat edenlerin bir hayli dikkatini ve ilgisini çekmekte ve oldukça beğenilmektedir. Proje olarak bu çalışmaya başladığımız zaman çok daha geniş bakış açısı ortaya koymuştuk, ancak malum bütçemiz çevresinde projemizi güncelleştirerek bu noktada projemizi güncelleştirerek bu noktada projemizi sunma noktasında olduk. ’şeklinde açıkladı.

Davetli olarak açılışına katıldığım, torunumla birlikte ailece iki defa gittiğim Doğu Parkı çocuklu aileler için şimdi den bir eğlenme, dinleme ve cazibe merkezi olmuştur. Şimdi sırada tamamlanmasına gelinen Rize Batı Parkı inşaatının yapımı devam etmektedir.

Batı parkının yapımı ve Isırık parkı yapımıyla ilgili Rize Belediye Başkanı sn. Prof. Dr. Reşat Kasap şu bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Biz Rize Belediyesi ve paydaşlarımız olarak üniversitemizle, bakanlık yetkilileriyle ve ilgili müdürlüklerimizle olsun, birçok projeyi birlikte yürütüyoruz. Onlardan birisi Batı Parkımızdır. Şu anda dolgu çalışmaları devam etmekte. Isırlık Parkı ve diğer çalışmalarda yine bu

çerçeve altında halkımıza sunmak istediğimiz projelerimizden bazılarıdır. Özellikle gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştıracak olan bir çalışma olarak, 17 semt sahası ve 1 halı saha olmak üzere, son 1 buçuk yılda hizmete sunduğumuz diğer projelerdir. Gençlerimizin ve çocuklarımızın eğleneceği ve zaman geçireceği alanları ön plana çıkarttık. 30 civarında çocuk ve dinlenme parkını yeniden yaptık ve var olan parkımızı yeniden güncelleştirdik. Bu tür projelerimiz inşallah önümüzdeki 6 ay içerisinde devam ederek tamamlanacaktır. Rize Belediyesi Başkanlığı’na geldikten sonra uzun yıllar kurumsal yapıyı ve kurumsal kimliği ön plana çıkaran çalışmalar gerçekleştirdik. Rize Belediyesi’nde ne yaptınız derseniz en önemli olarak kurumsal anlamda tıkır tıkır işleyen bir kurum ortaya çıkarttık. Bununda zaten sonuçlarını en son yapmış olduğumuz anket çalışmasında, kurumumuza gelen vatandaşlarımızın yüzde 95’inin kurumsal işleyişten ve faaliyetlerden memnuniyetini ifade ettiklerinden anlıyoruz. İnşallah önümüzdeki zaman içerisinde ortaya çıkmış olan diğer projelerimizde tamamlayacağız. Şehrimizin daha yaşanabilir hale gelmesi için, özellikle trafik yönünden 750 araçlık otoparkımızı sahil parkında ve iki ay sonra tamamlamayı hedeflediğimiz meydan projemizde de ise, 600 araçlık otoparkıyla birlikte Rize’mizde otopark sorununu ortadan kaldıracağız.’’ şeklinde açıkladı.

Rize Belediye Başkanı sn. Prof. Dr. Reşat Kasap’ı ve çalışma ekibini, Doğu Parkındaki başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. b.a.k.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Çeber, Kütüphanede öğrencilerle kitap okudu
Vali Çeber, Kütüphanede öğrencilerle kitap okudu
ORTA CAMİ MEVLİD VE CUMA NAMAZIYLA İBADETE AÇILDI
ORTA CAMİ MEVLİD VE CUMA NAMAZIYLA İBADETE AÇILDI