10 MUHARREM AŞURE GÜNÜ
Ali KALENDER

10 MUHARREM AŞURE GÜNÜ

        ‘’Ramazandan sonra en kiymetli oruç muharrem ayında tutulan oruçtur’’. ‘’Aşüre günü zerrekadar verilen sadakanın karşılığının uhud dağıkadar ecri vardır’’ diye buyurmuştur kainatın efendisi sevgili peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa SAV

           Muharrem ayı Kur’ani kerimde kiymet verilen dört aydan biridir. Bu ayın en kiymetli gecesi aşure gecesidir. Allah azze ve celle birçok duayı aşure günü kabul etmiştir. Hz adem in tövbesi bu günde kabul edilmiştir. Hz. Nuhun tufandan kurtuluşu, Hz. İbrahimin ateşde yanmaması, Hz Yunus un balığın karnından kurtulması, Hz Yakup’un oğlu yusuf’a kavuşması, Hz Eyup’un hastalıklarından kurtulması ve daha birçok olay bu gün cereyan etmiştir. Yusufun kuyudan çıkarılması Hz. Musanın denizi geçmesi gibi.

           Hz peygamber ve arap kabileleri aşure gününde oruç tutarlardı. Allah Resulü SAV efendimiz mekkeden medineye hizret ettiğinde yahudilerinde oruç tuttuklarını görünce onlara neden oruç tuttuklarını sordu. Yahudiler Musa As ın o günde oeruç tuttuğu için oruç tüttuklarını söylediler. Bunun üzerine onlara benzememek için ASV efendimiz müslümanların aşurenin bir gün evvelinde veya birgün sonrasındada aşüre günü tutulan oruca ilavede bulunmalarını istemiştir. Bizlerde muharremin 9ve onunncu gününü veya on ve onbirinci günlerini bundan dolayı oruçlu geçiriyoruz.

       İslam tarihinde hafızalarımızda iz bırakan Peygamberimizin biricik torunu Hz Hüseyni aşüre günü yanındaki yetmiş kişi civarında müslüman ile beraber kerbelada şehit ettiler. Kerbela bütün müslümanların yürek sancısı dır. Bizlere düşen onun gibi hakkın ve hakikatın yanında yeralmak güce boyun eğmemek dir. Başta hz Hüseyin ve kerbela şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize allahtan rahmet niyaz ediyor kerbelada olduğu gibi ve islam davası uğruna hak ve hakikat uğruna güce teslim olmayan haktan ve adalatten yana canları pahasına dik durabilenlerden olabilmeyi yüce mevladan niyaz ediyorum.

Sema ve Dua ile

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOĞU ANADOLUNUN EN ÇOK TANINAN GAZETECİSİ SABUNCUOĞLU
DOĞU ANADOLUNUN EN ÇOK TANINAN GAZETECİSİ SABUNCUOĞLU
ZERDECİ’NİN ANİ VEFATI HERKESİ ÜZDÜ
ZERDECİ’NİN ANİ VEFATI HERKESİ ÜZDÜ