KURBAN
Ali KALENDER

KURBAN

Allah Teâlâ'ya mânen yaklaşmak (kurbiyet) için, ibâdet maksadı ile belli bir vakitte kesilen hayvana kurban denir.

          Kurban’ın kelime anlamı yaklaşmak demek tir. Akraba kelimesi ile aynı kökten gelir. İnsanlar kurban keserek Allaha yakınlaşırken akraba olarak da birbirlerine yakınlaşırlar. Kurban ibadeti Hz Adem AS dan günümüze kadar gelen bir ibadettir. Kurban ibadeti günümüze kadar ulaşan Dinlerin çoğunda yer almıştır.

          Udhiye , adak, akika ve hedy olmak üzere dört çeşit kurban vardır. Bunlardan UdhiyeKurban bayramlarında kesilen kurban, adak her hangi bir nedenden dolayı kurban kesmeyi adayarak kesilen kurban, akika yeni doğan bir çocuk için Allaha şükür maksadı ile kesilen kurban hedy kısaca Hac ve ümre için kesilen kurbanlar dır.

           Kurban kesmek Hanefilere göre vacib diğerlerine göre ise muekked sünnettir. Kimin şahsına ait parası varsa ister erkek olsun ister kadın onun kurban kesmesi gerekir. Bir aile de hem erkeğin hemde kadının ayrı ayrı gelirleri varsa ikiside kurban kesecek durumda zengin iseler ikisininde kurban kesmesi gerekir. Zaruri ihtiyaçlarından fazla elinde 81 gr altını olan veya bu değerde parası veya eşyası olan kişi kurban keser. Zekat gibi bu miktarda varlığı olanın bir yıl beklemesine gerek yoktur. Kurban bayramı sabahı budurumda olan kişi velevki o sabah bu duruma gel miş ise kurbanını keser. Kurban edilebilecek hayvanlar ise Koyun, Keçi, İnek, Manda ve Devedir. Bunlardan Koyun keçi  bir yaşında (koyun 6 eğer geliş miş ise altı aylık da olabilir) inek manda iki yaşında Deve ise beş yaşında kurban olur.

       Küçük baş hayvanlar birkişi büyük baş hayvanları ise bir kişi ile yedikişi arası ortak ile kesilebilir. Udhiye kurban bayram günü bayram namazından sonra bayramın üçüncü günü güneş batanakadar nafile,akika ve adak kurbanları ise her zaman kesilebilir.

       Ülkemizde başta Diyanet vakfının ve diğer STK ların yapmış olduğu çalışmalar neticesinde halkımızınde duyarlılığı ile son yıllarda vekaletle kurban kesme olayı hız kazanmış Başta Afrıka ve diğer fakir ülkeler olmak üzere bir çok yerde vekalet yolu ile kurban kesilmektedir.

Türkiye Diyanet Vakfı aracılığı ile yurt dışına bağışlanacak olan her bir kurbanın büyük önem taşıdığı bilincinde olan halkımız bu konuda üzerine düşeni yapmaktadır.Yılda birkere et gören insanların varlığından haberdar olan toplumumuz açlık ve yokluk çeken bu insanlara kurbanla yaklaşıyor ve o mazlüm milletlerin gönlünde yer ediniyor.

      İtilmiş unutulmuş açlığa mahküm insanlara ulaşmakta büyük gayret sarfederek onların vicdanlarına sevgi ve şefkatle dokunan ve bizim kurban ibadetimizi yerine getirirken en ihtiyaç sahibine hayrımızı ulaştırmaya çalışan Diyanet Vakfı personelini tebrik ediyor Bayram seyran demeden bizlerin adını dahi söylemekte zorlandığımız dıyarlarda bizler için yaptıkları çalışmalarda kendilerine başarılar diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı