KADİR GECESİ
B.Ali KAVALCI

KADİR GECESİ

Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan ve Kur’an-ı kerimde methedilen en kıymetli ge-cedir. Âyet-i kerîmede buyuruldu ki: “Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır.” Kur’an-ı kerim, Resûlul-laha bu gece gelmeye başladı. Ramazan-ı şerifin son 10 günü içinde ve tek gecelerinde aramalı-dır. Hadis’i şeriflerde buyuruldu ki:

“Allahü tela indinde en kıymetli gece, Kadir Gecesi’dir.”

“İbadet için en iyi gece Kadir Gecesi’dir. En korkunç gece de kabirde kalınan gecedir. En güzel ge cede, en korkunç gece için amel edene müjdeler olsun!”

“Sevabını Allahtan umarak, Kadir Gecesi’ni ihya edenin geçmiş günahları af olur.” [Buhârî]

(Kadir Gecesi’nde, bir kere Kadir süresini okumak, başka zamanda Kur’an-ı kerimi hatim etmekten daha sevaptır. Bu gece bir Sübhanallah, bir Elhamdülillah, bir La ilahe illallah söylemek 700 bin tesbih, tahmid ve tehlilden kıymetlidir. Bu gece koyun sağımı müddeti kadar [az bir zaman] namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadet etmekten daha kıymetlidir.) [Tefsir-i Mugni]

Bu geceyi ihya için; ilim öğrenmeli, meselâ ilmihâl okumalı, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı, dua ve tövbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölü diri, bütün Müslümanlara göndermelidir. Kadir gecenizi dualarımla tebrik ederim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Çeber, Kütüphanede öğrencilerle kitap okudu
Vali Çeber, Kütüphanede öğrencilerle kitap okudu
ORTA CAMİ MEVLİD VE CUMA NAMAZIYLA İBADETE AÇILDI
ORTA CAMİ MEVLİD VE CUMA NAMAZIYLA İBADETE AÇILDI