1 Nisan Haçlıların Müslümanlara Oyunu
Ali KALENDER

1 Nisan Haçlıların Müslümanlara Oyunu

         Dünyanın birçok yerinde ülkemizde dahil olmak üzere 1Nisan şaka günü olarak kutlanır ve insanlar, toplumlar birbirlerine çeşitli şakalar yaparlar. Yıllardır her yıl bu bu şaka gününü icra etmemize rağmen acaba bunun nereden geldiğini hiç araştırdığım. Haçlıların içimize soktuğu birçok özel günler olduğu gibi bu şaka günüde onların ürünü. Nasıl mı?

15. Yüz yılın sonlarında Haçlı ordusu İspanya'da Endülüs müslümanların son kalesi olan Gırnata'yı kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen kış aylarınızda etkisi ile kale koruyabilmektedir.

         Durumun zorluğunun bilincinde olan Haçlı ordusunun komutanı kaleyi kolayca düşünebilmek için taktikler düşünür. Sonunda aklına müslümanları bir hile ile kandırabileceği aklına gelir ve 1 Nisan hilesine başvurur. 31 Mart gecesi kalenin önüne gelerek bir elinde Kuran bir elinde incil kaledekilere seslenir. " Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki teslim olursanız bu akşam size birşey yapmayacağım" der. Bunun üzerine gerekli görüşmeler neticesinde müslümanlar teslim olur kale Haçlılar tarafından teslim alınır. Ertesi gün sabah, 1Nisan sabahı Haçlı komutanı bütün müslümanların kılıçtan geçirilmesi için emir verir. Müslümanlar " bizi öldürmeyeceğinize dair yemin etmiş bize söz vermiştiniz" derler.

       Bu diyalok neticesinde Haçlı komutanı kendine yakışanı yaparak " benim sözüm size dün akşam içindi bügün için size bir sözüm yoktur" der. Bütün müslümanlar kılıçtan geçirilerek orada şehid edilirler. Hikayeye göre o gün bü gündür 1 Nisan hiristiyanlar arasında hile günü olarak kutlanmaktadır. 

       Yıllardır kutladığımız 1 Nisan böyle bir hadisenin ürünü. Takdir sizlerin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RİZELİ YAZAR PEHLİVANOĞLU’NUN ROMAN VE EDEBİYAT ESERLERİNE YOĞUN İLGİ
RİZELİ YAZAR PEHLİVANOĞLU’NUN ROMAN VE EDEBİYAT ESERLERİNE YOĞUN İLGİ
Sporcularımız  Türkiye Şampiyonasın dan Madalya İle Döndüler
Sporcularımız Türkiye Şampiyonasın dan Madalya İle Döndüler