HOŞGELDİN EY ŞEHR-İ RAMAZAN
Ali KALENDER

HOŞGELDİN EY ŞEHR-İ RAMAZAN

                    Evveli rahme t Ortası Mağfiret Sonu da Günahlardan arınma ayı olan mübarek ve mukaddes bir aya erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz Elhamdülillah.

                 Recep Allah’ın ayı Şaban benim Ayım Ramazan ise Ümmetimin ayıdır diye buyuran yüce Peygamberimize selat ve selam olsun

                 İçerisinde bulunduğumuz bu mubarek  ayın kadru kıymetini insan oğlunun bilmesi gerekmektedir ki bu ayı hakkıyla idrak edip bu ayın rahmetinden ve mağfiretinden nasibine düşeni alabilsin.

 Bu ay kuran ayı:

 Yüce kitabımız Kur’an-i kerimin inmeye başladığı Peygamberlerin en mükemmelinin peygamberliğinin tasdik edildiği içerisinde kadir gecesinin bulunmadığı  bin aydan daha hayırlı bir geceyi barındıran dertlere deva gönüllere şifa olan  mubarek ve faziletli ay Hoş geldin.

                 Bu ay zulmün ve işkencenin had safhada olduğu güçlünün güçsüzü ezmesinin adeta yaşam tarzı haline geldiği vahşi hayvanların dahi yavrularını kendi yanlarında büyütürken insanların çocuklarını diri diri toprağa gömdüğü bir zaman dilimi içerisinde Kutlu nebinin bu gidişata dur diyerek Yer yüzünün en büyük ve en köklü devriminin temellerinin atılmaya başladığı bir aydır.

               Aradan asırlar geçti insanlık yeniden o cehalet günlerine doğru yol almaya başladı.

Açlık sefillik, zülüm Allahtan başkasına kulluk adaletsizlik, itikad bozukluğu, sosyal çöküntü gibi bir çok problem islam toplumunu esir almış durumda

                  Yüce Rabbımız Peygamberimiz (sav)aracılığı ile Kur’ani kerimi göndererek nasılkı insanlığı içinde bulunduğu o cahiliyeden kurtardıysa bügünde ümmetin içerisinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulmanın yolu Allahın kelamı olan kurani kerime ve Resulullahın Sünnetine sım sıkı ya sarılmakla mümkün olacaktır.

Bu ay Oruç ayı:

Ramazan ayı oruç ayıdır Allah teala müminlere bu ayda oruç tutmayı emretmiştir. Yüce mevlamız kurani keriminde mealen biz kullarına Ey iman edenler Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizlerede farz kılınmıştır. Umulur ki (oruç tutmak sureti ile )kötülüklerden korunursunuz.

Peygamberimiz SAV de bir hadisi şeriflerinde Ramazan ayı geldiğinde cehennemin kapıları kapanır cennet kapıları ardına kadar açılır ve şeytan da zincire vurulur buyurmaktadır.

  Evet bu ay içerisinde cehennem kapıları kapanıyor cennet kapıları ardına kadar açılıyor ve her şeyden önemlisi şeytan zincire vuruluyor. Durum böyle iken biz bu ay içerisinde eğer orucumuzu tutmuyor ibadetlerimizde noksanlık yapıyor zulme devam ediyorsak o zaman kendimize bakmalı artık şeytanın bizimle muhatap olmadığı kendimizin şeytanlaşamaya başladı kanısındayım.

 Bütün ihtiraslarımızı bir yana bırakarak bu ayın kur’an ayı,oruç ayı,günahlardan arınma ayı,rahmet ve bereket ayı,cehennem azabından kurtuluş ayı olduğunu bilerek bu ayı hakkı ile idrak edebilmeyi cenabı Mevla hepimize nasıp eylesin.

  Evvelinde Rahmetini ortasında Mağfiretini sonunda günahlarımızdan arınarak bayram yapabilmeyi mevlam nasıp eylesin             

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RİZELİ YAZAR PEHLİVANOĞLU’NUN ROMAN VE EDEBİYAT ESERLERİNE YOĞUN İLGİ
RİZELİ YAZAR PEHLİVANOĞLU’NUN ROMAN VE EDEBİYAT ESERLERİNE YOĞUN İLGİ
Sporcularımız  Türkiye Şampiyonasın dan Madalya İle Döndüler
Sporcularımız Türkiye Şampiyonasın dan Madalya İle Döndüler