GÜÇLÜ BEYİNE SAHİP OLMAK
B.Ali KAVALCI

GÜÇLÜ BEYİNE SAHİP OLMAK

İnsan beyni evrenin en bilinmeyen, en karmaşık ve en mucizevi ögesidir. Allahü telanın yaratmış olduğu bu mucizevi yapıyı araştıran nöropsikoloji, psikoloji ve biyoloji olmak üzere hali hazırda dünya yüzünde üç bilim dalı vardır.

Boston Tufts Üniversitesinden bir grup bilim adamı, yaptıkları araştırmalarda beyinden daha iyi faydalanmanın 7 yolunu şöyle açıkladı: Günde 1 dakika bile olsa zihin jimnastiği yapılınca beyin gücü artar. Diyetlerde zengin demir alanın IQ’sü daha yüksek olur. Kahvaltıda tahıl türü yiyecekler veya yumurta ve peynir yiyen hiç kahvaltı yapmayanlara göre zekâ-sı daha iyi çalışır.

Egzersiz yapan öğrencilerin başarıları artar. Böylece beyine daha fazla oksijen gider. Öğrenme fonk-siyonu da artar. Yemeklerde sevdiği şeyleri yiyen öğrenciler, imtihanlarda yüksek performans gösterir. Çilek ve yaban mersininde (çay üzümünde) zengin antioksidan bulunduğu için, en büyük beyin gıda-sıdır. Çilek, dondurulmuş hâliyle de faydalıdır. Patates, portakal, elma ve turpta bir çeşit enzim bulunur. Bu madde brokolide çok daha fazla var-dır.

Size yeni bir şey öğretmeyen, sizin zihninizi zorlamayan her türlü uğraş beyni küçültür. En karmaşık bulmacaları çözseniz bile beyninizi küçültüyorsunuz. Beyin otomatik pilot gibi iş yaptığı zaman gelişmez. Yenilik, sürprizler, yeni bir dil öğrenmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı yerlere gitmek, meraklarınızı araştırmak beyni çok geliştiren bir şey. Kadın ve erkek beyninin işlevsel bağlantıları birbirinden farklı. Erkek çok hızlı risk alabiliyor, çok hızlı karar verebiliyor. Ve atak bir zihne sahip. Trafikte o yüzden erkekler daha başarılı. Kadın çok detaylı ve temkinli düşünüyor. Kadın beyni daha emniyetli. Kaynak: Bilim ve Teknoloji

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı