Unuttuğumuz (UNUTTURULAN) İbadet Cihad
Ali KALENDER

Unuttuğumuz (UNUTTURULAN) İbadet Cihad

Cihâd, Allâh’ın kulları üzerine farz kıldığı mükemmel bir ibâdettir. Bu ibâdet, Müslümanlarla İslam düşmanlarının orduları karşıkarşıya geldiklerinde, Müslümanların halifesi tarafından Allah yolunda cihad ilan edildiğinde, Müslümanların toprakları saldırganlar tarafından işgal edildiğinde bütün Müslümanlara farz-i ayin dir. Bu üç hadisenin dışında ise farzı kifâyedir.

       Savaş, hoşunuza giden bir iş olmadığı halde size farz kılındı. Bazan hoşunuza gitmeyen birşey hakkınızda hayırlı olabilir, buna karşılık hoşunuza giden birşey de hakkınızda kötü olabilir. Allah bilir, fakat siz bilmezsiniz (Bakara 216)

     Yüzce Rabbımız ayeti celilede görüldüğü gibi Allah yolunda cihad etmenin farz olduğunu bizlere beyan etmektedir.

         Bugün İslam coğrafyasına baktığımızda acaba cihad’ın farz-i ayin olmadığı bir karış toprak yer yüzünde var mıdır. İslam düşmanları, Haçlı zihniyeti islamın her karış toprağını kuşatmış, harici ve dahili gerek sıcak gerek soğuk savaş vererek emellerine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Maalesef biz Müslümanlar, şartlar oluştuğunda aynen Namaz kılmak oruç tutmak gibi farz olan bu ibadeti bir kenara koymuş İslam’ı sadece namaz kılmak oruç tutmak tatil için umre yapmaktan ibaret görmekteyiz.

           İslam toplumunu dinamik tutmanın İslam toplumunun değerlerini korumanın yolu cihattır. Eğer cihadı terk eder cihad sız bir hayat yaşamayı tercih edersek çöküşten ve yok oluştan kurtuluşumuzun olmayacağını bilmeliyiz. Cihad dendiğinde bırakın Yahudi ve Hıristiyan alemini biz Müslümanlar dahi dinimizin emri olan bu ibadete yakmak, yıkmak, yok etmek kargaşa çıkarmak ve hatta katliam yapmak gibi bakmaktayız tırnak içinde baktırılmaya çalışılmaktayız.

      Haçlı zihniyeti emeline ulaşmıştır. Cihad şuuru ile yaşayan islam toplumlarını alt edemeyeceklerini çok iyi bilen bu zihniyet yer yüzüne huzuru, barışı, refahı, adaleti tesis edip zulme son verecek olan Cihad ibadetini Müslümanlara unutturmuş unutturmaklada kalmayıp farz olan bu ibadeti maalesef bir kısım Müslümanlara, yapmış olduğu çirkef oyunlarla terörizm olarak yutturmuşlardır.

       Müslümanlar olarak cihad ibadetini tam manası ile yerine getirebilseydik bu gün dünyada akan kan ve göz yaşı akmayacak bebekler katledilmeyeceklerdi.

       Ayette Rabbimizin beyan buyurduğu gibi cihad hoşumuza giden bir iş olmayabilir rahatımızı kaçırabilir böyle olmasına rağmen bize farz kılınmıştır. Hoşumuza gitmeyecek bazı işerin bizim için hayırlı olacağını beyan eden yüce Rabbimiz, Cihad rahatımızı kaçırsa da hoşumuza gitmese de sonu bizim için, Dünya ve Ahiret saadetimiz için hayırlıdır.

        Ey iman edenler sizleri acıklı azab dan kurtaracak bir ticaret göstereyim mi ? Allaha ve Resulüne iman edip mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda Cihad edin.(saf 10-11)

         Bu ayeti cellile bize anlatıyor ki cihad sadece savaştan ibaret değil. Toplumun dinamiklerini ayakta tutabilmek, yok oluşun önüne geçebilmek, zalime karşı durup mazlumun yanında yer alabilmek, huzuru barışı refahı tesis edebilme zeminini oluşturabilmek için hem canımızla hem de malımızla mücadeleye katkı sağlayarak Allah katında karlı bir ticarete imza atmış olacağız.

        Cihad ibadetini hakkıyla eda edebilen kullardan olabilme temennisi ile

         

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tüm Hafız Kardeşlerimizin Dünya Hafızlar Günü Kutlu Olsun
Tüm Hafız Kardeşlerimizin Dünya Hafızlar Günü Kutlu Olsun
Güneysu'da Camiler Çiçek Açtı
Güneysu'da Camiler Çiçek Açtı