EN İYİ MÜCADELE; HİÇ BAŞLAMAMAKTIR
Ramazan TOPCAN

EN İYİ MÜCADELE; HİÇ BAŞLAMAMAKTIR

İçki ve kumar; sadece ekonomik israfa yol açmaz, insanın dünya ve ahiretini de karartır. Her şeyden önce içki, insan sağlığını tehdit eden en büyük tehlikedir. Kişinin ahlakını bozar, duygularını yok eder, vaktini zayi eder, zikirden, fikirden, düşünceden, ibadetten, çalışmaktan alıkoyar, cemiyette kin ve düşmanlığın artmasına, ailelerin parçalanmasına sebeb olur, insanlar arasında güveni sarsar, insanın başta ailesi olmak üzere vatanına, milletine karşı görevlerini yerine getirilmesine mani olur, kişinin aklını ve iradesini yok eder.
Bir adamın aklı olmayınca dinî hükümlülükleri de ortadan kalkar. Zira genel bir prensiptir; aklı olmayanın dini de olmaz. Aklın korunması dinî bir vazifedir. Bundan dolayıdır ki insan bedenine zarar veren her şey yasaklanmış, haram kılınmıştır.
İçki ve kumar, insanın maddî ve manevî kaybına sebeptir. İçki ve kumar düşkünü insan, kaybeder. Hırsın verdiği heyecanla kaybettiklerini alabilirim umudu ile sabahlara kadar kumar masalarından ayrılmayanlar neler kaybetmedi ki. Ailelerini, çoluk çocuklarını, dostlarını, itibarlarını, sağlıklarını, paralarını, dünyalarını, ahiretlerini...
İçki ve kumar bağımlısı olan birine düşmana ne gerek. Düşman içinde. İçki ve kumar nedeni ile nice insanlar, katil olmuş, nice insanlar, iflas etmiş, nice insanlar, intihar etmiş, nice insanlar, iffet ve haysiyetlerini kaybetmiş, nice insanlar, kazançlarını hatta çoluk çocuklarının nafakalarına varıncaya kadar bütün servetini bir gecede tüketir olmuş, nice aile ocakları sönmüştür.
Yüce dinimiz, fert ve toplumu içten içe kemiren bu illete karşı net ve kesin tavrını Maide suresi 90-91. ayet-i kerimeleri ile ortaya koymuştur.
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar),fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa erersiniz."
"Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?"

Sadece İslam dininde değil bütün semavî dinlerde beş şeyin korunması esastır. Bunlar; din, hayat, akıl, mal ve nesildir. Dünya ve ahiretin nizam ve intizamı bunlara bağlıdır. Bunlardan bir tanesi bozuldu ise sadece dünyamızın ayarı değil ahiretin de ayarı bozulur. Dolaysıyla bunların zarar görmesine neden olacak her şey yasaklanmıştır, haram kılınmıştır.
İçki ve kumar; tembellik, sefalet, yoksulluk, yalancılık, hırs, kin, husumet, intikam, cinayet gibi birçok kötülükleri de beraberinde getirir. Bir eğlence ve merakla başlayan içki ve kumar, kazandıkça daha çok kazanma hırsına, kaybettikçe de kayıplarını kurtarma umuduna dönüşür. Netice itibari ile kişi kumarbaz oluverir. İçki sofraları da böyledir. Dostluk ve mutluluk sevdasıyla başlar, neticede düşmanlık partilerine, kin ve nefret sofralarına dönüşürler. Biraz dağıtalım derken iyice dağıtıyor, sarhoş değil ayyaş oluveriyor.
İnsanların maddi ve manevi hayatlarını bu derece etkileyen zararlı alışkanlıklar; bazen taklit, bazen özenti, bazen kötü çevre, bazen merak bazen de inanç ve kişilik zafiyeti vb. gibi sebeplerle oluşmakta ve çoğalmaktadır.
Belki bunlardan daha kötü olanı içkinin her yerde serbestçe alınıp içilmesi, bazı düğün ve derneklerde içilen içkinin miktarının övünç vesilesi olması, içenlere medenî! ve ilerici! gözü ile bakılması, ne mânâ ifade ettiği belli olmayan anlamsız festivallerde içilen tonlarca içki, içmenin erkekliğin veya büyüklüğün sembolü sayılması, içmeyenlerin çevrelerinde hor görülmesi, adeta herkesi içmeye özendiren içki reklâmları, psikolojik baskılar; bir kereden bir şey olmaz, ölümü göresin, ana kuzusu vs. neslimiz üzerinde olumsuz tesirler yapmakta hatta içki alışkanlığına zorlamaktadır. 
İçki ve kumar, sadece ferdi değil, sadece aileleri değil dünyamızı da tehdit etmektedir. Dünyamızda tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Bu vb. kötü alışkanlıkların yaygın olduğu toplumlarda huzur ve güvenden söz edemezsiniz. İçki ve kumar illetine karşı milletçe hassas olmalıyız. Bu ve benzeri zararlıların çoğalmaması, yayılmaması için herkes elinden geleni yapmalıdır. Geleceğimiz olan yavrularımızı bu illetlere kurban etmemeliyiz.
Bir ülkenin geleceği demek olan gençlik, sadece fiziken değil ruhen de güçlü olmalıdır, sağlıklı olmalıdır. Güçlü bir gençlik yetiştirmek için büyük fedakârlıklar yapmak zorundayız. Bunun için birer eğitim yuvası olan ailenin sağlam bir yapıya sahip olması büyük bir önem arz etmektedir. 
İçki, kumar ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların olumsuz sonuçlarından fertleri ve toplumu korumak için ciddi tedbirler alınmalıyız. Bu tür alışkanlıklara meyletmeyi teşvik edecek her türlü faaliyetlerle mücadele azmimizi geliştirmeliyiz. Asla atalete yer vermemeliyiz. En iyi mücadelenin hiç başlamamak olduğunu gençlerimize öğretmeliyiz.
Maneviyat yoksulluğu, insanlar arası ilişkilerin azalması, kalabalıklar arasında yalnız kalma, dert ortağı bulamama vb. insanları içki, kumar, uyuşturucu gibi bağımlılık oluşturan maddeleri kullanmaya sevk etmektedir. Kendimizden tutun ailemize, toplumumuza ve hepsinden önemlisi Rabbimize karşı sorumluluk duygumuzu geliştirecek bir inanç ve ahlak bilincine sahip fertler olmamız halinde büyük yıkımlara yol açan bu büyük felaketlerin önünü almak ancak mümkün olacaktır.
Selam ve dualarla…
Ramazan TOPCAN
Balıkesir İl Müftü Yardımcısı

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rize Belediyesi Meclis Üyeleri Belli Oldu
Rize Belediyesi Meclis Üyeleri Belli Oldu
ÇAYKUR’DAN YENİ ÇAY SATIŞ MAĞAZA VE MÜZESİ
ÇAYKUR’DAN YENİ ÇAY SATIŞ MAĞAZA VE MÜZESİ