PROF.DR. ŞABAN ŞİMŞEK HOCA HASTANE YERİ VE PROJESİ İÇİN NE DEDİ?
B.Ali KAVALCI

PROF.DR. ŞABAN ŞİMŞEK HOCA HASTANE YERİ VE PROJESİ İÇİN NE DEDİ?

Türkiye’nin tanınmış önemli göz doktorlarından olan, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Şaban Şimşek hocanın geçen ay Rize basını ve STK Temsilcileriyle paylaştığı, RTE Üniversitesi Tıp Fakültesi, Eğitim, Öğretim, EAH ile Afiliasyon ve Bölgenin Genel Sağlık hizmetlerindeki bilgilendirme sunumunu değerlendirme yazıma ancak şimdi imkân bulabildim.

Rize sağlık hizmetlerinde son 10 yıldır en hızlı büyüyen ve çok büyük çapta sağlık kuruluşlarına sahip olan illerimiz arsındadır. Fakat bu büyük sağlık yatırım ve hizmetleri beraberinde birçok sağlık sorunlarını da getirmiştir. Bu noktada çözümler için ilgililerin bu var olan sorunları çözüme kavuşturmak için çalıştıkları da önemli bir gerçektir.

RTEÜ Tıp Fakültemizin Dekanı Prof.Dr. Şaban Şimşek hoca, sunumunun başlangıcında, Rize’deki dekanlık görevine henüz başlamadan, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’a arz etmek üzere hazırlamış olduğu çalışmayı daha da zenginleştirdiğini, hastanenin yeri ve proje seçenekleri ayrıntısı hariç, Sn. RTEÜ Rektörü, Sn. Rize Milletvekilleri ve Sn. Rize Valisine bu çalışmasının sunulduğunu ifade ettiler.

Prof.Dr. Şimşek, Öncelikle Rize’de sağlık alanında birlikteliğin oluştuğu ve tüm Rize’deki sağlık birimlerinden oluşan A takımının kurulduğunu dile getirdi. Bu A takımında yer alan Tıp Fakültesi, Hastane ve Sağlığın çeşitli kurumlarındaki üst düzey yöneticilerine vermiş oldukları bilgi ve katkılara teşekkür etti.

Prof.Dr. Şimşek hoca, sunumuna davet ettiği Rize’deki STK ve basın mensuplarına, RTEÜ Tıp Fakültesinin kuruluşundan bugünkü konumu ve mevcut fiziki mekanlarla ilgili genel bilgileri paylaştı. Sırasıyla, mevcut konumun eğitim ve öğretim için niçin yeterli ve uygun olmadığını çeşitli görsellerle ve rakamlarla açıkladı. Fiziki mekan yetersizliğinde her gün yüzlerce hastanın muayyene edildiği polikliniklerin her noktada yetersizliğine dikkat çekti.

RTEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şimşek, sırasıyla Doktor ve yardımcı sağlık personelinin yanında, birçok yan dalda doktor eksikliğini dile getirdi. İl genelinde mevcut yatak kapasitesi kullanımının düşük olduğunu ifade ederek, Rize merkezdeki hastanelerde yardımcı personelin, çevre hastanelerde ise doktor eksikliğinin sıkıntısının yaşandığını söyledi.

Prof. Dr. Şaban Şimşek hoca, ilimizdeki sağlık kuruluşlarında personel eksikliğinin sebeplerini, mevcut hastanelerimizdeki hasta sayısını, gündemde olan şehri hastanesini, Tıp fakültesinin daha öne çıkması için yapılması gerekenleri ve öncelikli ihtiyaçları, ihtiyaçlar karşısında yapılması gerekenleri, çözüm önerileriyle saatlerce misafirlerine görsel takviyelerle anlatı, sunumunun sonunda kendisine sorulan soruları, tek, tek tatmin edici bir şekilde cevaplandırdı.

Sonuç olarak, Dekan Prof.Dr. Şimşek hocamız, “Rize Devlet ve Kaçkar Hastaneleri yerinde kalmalı ve hizmetleri güçlendirilerek devam etmelidir.” dedi. Rize’ye yeni 800 yataklı ve iç mimarisiyle 3 basamak gerçek bir hastane inşa edilmedir. Bu hastanenin dış mimarı arazisine uygun olarak Rize modeli olmalı, İç mimarı ise, dünyadaki en meşhur hastaneler gibi eğitim ve öğretime uygun, departman modeli olmalıdır.

Kıymetli hocamız, sunumunun sonunda dinleyişi misafirleri tarafından bolca alkışlanarak, tebrik edildi. Davetlilerin hocamıza notu 10 üzerinden 9 olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Prof.Dr. Şaban Şimşek hocamız, her zaman yazdığım ve söylediğim gibi, Rize’miz için önemli bir şans ve Türkiye’nin Tıp dünyasındaki önemli bir değeridir. Sayın kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kendilerine, “Hocam birazda memleketinize hizmet” diyerek Rize’ye göndermesi boşuna değildir. Aynı zamanda önemli bir kalem ver kelam ehli olan, yazar ve tıp adamı, Dekan Prof. Dr. Şaban Şimşek hocamıza çalışmalarında destek olmak biz, her bir Rizelinin görevidir. Tebrikler hocam…..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı