ER-VAK BAŞKANI ERDAL GÜZEL’İN “GÜZEL ERZURUM” KİTABI
B.Ali KAVALCI

ER-VAK BAŞKANI ERDAL GÜZEL’İN “GÜZEL ERZURUM” KİTABI

Er-Vak (Erzurum Kalkınma Vakfı) Başkanı Eczacı Erdal Güzel beyefendi, Dergah yayınları tarafından basılan, 320 sayfalı Erzurum Kitaplığının otuzuncu yayını olan, “GÜZEL ERZURUM” isimli kitabını imzalayarak bendenize gönderdi.

Erdal Güzel Bey, Eczacı olmasına rağmen şehrinin ve memleketinin geçmişine ve bugününe olan derin sevgisi nedeniyle, Erzurum’daki çeşitli gazete ve dergilerde yıllardır şehriyle ilgili, yapıcı duyarlı yazılar yazmaktadır. Demem odur ki, Er-Vak Başkanı Erdal Güzel bey aynı zamanda bizler gibi iyi bir yazardır.

Erzurum, Rize’nin Karadeniz’e acılan en yakın kapısı konumundadır. Ovit tüneli hizmete girince bu mesafe çok daha yakınlaştıracaktır. Rizelilerin, Erzurumlulara, Erzurumluların ’da Rizelilere tarihsel özel bir sevgisi ve ilgisi vardır.

Benim Erzurum sevgime gelince, rahmetli babam hacı Hilmi bey, 1970-1980 ‘lı yıllarda Erzurum’da ve Van’ın Erciş ilçesinde o yılların doğuda farklı sektörlerde ticaret yapan önemli bir iş adamıydı. Erzurum Ayazpaşa Caddesi kavaflar çarşısında, Alemdar oteli, Tandırı ve kadayıf imalatı yapan fırını vardı. O nedenle gençlik yıllarımın 5 yılım Erzurum’da geçti. İlkokul 4-5 sınıfı Kale’de bulunan, Erzurum Ömer Duygun ilkokulunda, Orta öğrenimimi Erzurum Kırmacı mahallesi, Karayolları 12. Bölge Müdürlüğünün karşısındaki Atatürk Lisesinde okudum. Bu yazdığım adres ve okullarla ilgili Erzurum’un o yıllarda doğunun en önemli şehri olarak tarihi geçmişi, ticari, eğittim ve sosyal hayatı, Eczacı Erdal Güzel bey, “Güzel Erzurum” kitabında şehrin geçmişteki en önemli bu noktalarını detaylı açıklamıştır.

Erzurum’un yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden olan, entelektüelliği ve gönüllü çalışmalarıyla Erzurum’un, tanıtımı, ekonomisi ve sosyal hayatı noktasında yapıcı ve kalıcı hizmetler vermeye devam eden, hayırsever iş adamı Er-Vakfı Başkanı, Ecz. yazar Erdal Güzel bey, “Güzel Erzurum” kitabını, yine Erzurum’un en köklü ailelerinden olan, meşhur Alpağut ailesinin kızı rahmetli muhtereme Türkan annesi ve yine Erzurum’un yaşadığı yıllarda en çok tanınan şahsiyetlerden olan, Erzurum’un Tapu Sicil Müdürü rahmetli babası Mehmet beyin aziz hatıralarına ithaf etmiş.

bendenizin’ de delikanlılık yıllarım olan, 1973 ile 1979 yılları arasında yaşadığım Erzurum Rize’den sonra en çok sevdiğim ve tanıdığım hayatımın özel şehirlerindendir. Hemen her yıl birkaç defa Erzurum’a giderek en az üç gün kalma alışkanlığım devam etmektedir.

Ecz. Erdal Güzel bey aile büyüklerinin, gerek kendisinin, çocukluğu, gençliği ve aile büyüklerinin, akraba ve dostlarının öykülerinim yer aldığı, mahalle, çarşı, sokak, cadde, medrese, vakıf, türbe, cami, kütüphane, kışlalar ve hatta şu anda içerisinde bulunduğumuz

Erzurum’da ramazan ayı gibi, Erzurum’un, örf, adet, gelenek ve göreneklerini çok akıcı bir üslupla kitaplaştırmış olduğu bu güzel eserinin, çeşitli Üniversitelerde okuyan Erzurumlu gençlerimiz için şehirlerini çok iyi tanımaları noktasında kaynak ders kitabı niteliğindedir. Başkan Güzel, “Güzel Erzurum” kitabında, Erzurum’un her köşesinde bugünde ihtişamlı ve bakımlı bir şekilde yaşayan, tarihi eserlerinin, ticari, kültürel, sanatsal değerlerinin, Erzurum barı ve çocuk oyunlarının, milli ve dini bayramlarını, Erzurum’a özgü bir şekilde kitabında ilmik, ilmik nakşetmiş. Sayın Erdal beyin, kadim dostları olan, Erzurum’un en köklü ailelerinden sayılan sevgili iş adamları Yılmaz ve Erdal Kuşkay bey kardeşler, Erzurum’da Rize-Erzurum Ovit tüneli yolu sorulunca Erzurumlular tarafından ilk akla gelen isim olan, hizmet ve mücadele insanı, sevgili Tahsin Bayramoğlu bey ve diğer Erzurum’un yetiştirmiş olduğu önemli değerleri tanıtan bir biyografi eserinde, Er-Vak Vakfının Erzurum kitaplığına kazandırması düşüncemle, sevgili Eczacı, yazar, Erdal Güzel beyi candan, gönülden tebrik ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TARAFTAR GRUBU 53. KOLORDUDAN ANLAMLI ZİYARETLER
TARAFTAR GRUBU 53. KOLORDUDAN ANLAMLI ZİYARETLER
GELECEĞE NEFES İÇİN, YENİ YUSUFELİ’NE YÜZLERCE ZEYTİN VE NAR AĞACI
GELECEĞE NEFES İÇİN, YENİ YUSUFELİ’NE YÜZLERCE ZEYTİN VE NAR AĞACI