TAHİYYAT (TEŞEHHÜD, KA’DE-İ ÛLÂ, KA’DE-İ ÂHİRE)-3

TAHİYYAT (TEŞEHHÜD, KA’DE-İ ÛLÂ, KA’DE-İ ÂHİRE)-3

Allah Kur’ân’da insanların “selamlaşma” diye bildikleri bu kelimeye geniş kapsamlı “selam” içeriğini kazandırmış, Müslümanların dualarında Allah’a yönelik bütün saygı ve ta’zim (büyük tanıma) ifadelerini bu manaya katmıştır.
 
Tahiyyat; tahiyye’nin çoğuludur.
 
Kur’ân’da şöyle buyurulur: “Bir tahiyye ile (selamla) selamlandığınız zaman siz de ondan daha güzeli ile selamlayın yahut verilen selamı aynen iade edin”.(Nisa:86).

Tahiyyat duası;;özel bir duanın adıdır.
 
Namazda ikinci rek’attan sonra oturmaya “Teşehhüd” veya “Tahiyyata oturmak” denir.

Teşehhüd; şehadet kelimesini söylemektir. Bu da “et-Tahiyyat” duasının sonunda söylenilen şehadettir.

Namazda her oturuşta “et-Tahiyyat” duasını okumak gerekir. Bunun okunma sebebi güzel bir nükteye dayanır: Peygamberimiz mi’rac yolculuğunda Allah’ı şöyle över: “Ya Rabbi! Bütün tahiyyat (saygılar, ta’zimler, selamlar), bütün ibadetler ve güzellikler Sana aittir.”

Bunun üzerine Rabbimiz; “Selam senin üzerine olsun ey Nebi! O’nun rahmeti ve bereketi de.” Peygamberimiz Rabbimizin bu bağışını şöylece karşılar: “Selam bizim (bütün peygamberleri) ve Allah’ın Salih kullarının üzrine olsun”. Bunun üzerine Cebrail şehadet getirerek bu selamlaşmaya katılır.

Mü’minler namazda “teşehhüd” için oturduklarında bir anlamda Peygamberimiz gibi Rabbinin huzurunda bulunduğunun şuuru ile O’na “tahiyyat” eder ve O’ndan gelen selamı alırlar. Namazın müslüman için bir mi’rac olduğunu düşünürsek bunun manevi lezzetini daha iyi anlarız.

Tahiyyat okurken Rabbimizi selamlamayı hatırlamalı, o müstesna zaman yeniden hatırlanmalıdır.
Bu duanın sonundaki şehadetle mü’min; imanını tazeler, kuvvetlendirir. Peygamberimize ve Allah’ın salih kullarına selam verir.

Her namazın bitiminde “et-Tahiyyatü” duasından sonra Peygamberimize salat ve selamı ifade eden “Salli” ve “Barik” dualarını da okur. Sonra bütün mü’minlere ve meleklere selam vererek namazlarını tamamlarlar.
KAYNAK:1-İslamın Temel Kaynakları, Hüseyin Kerin ECE, Beyan Yayınları: 658-661. 
 
Şimdi de “Tahiyye” kelimesinin geçtiği birkaç âyetin mealine bakalım:
“Bir selam ile selamlandığınız zaman (Bİ TAHİYYETİN) siz de ondan daha güzeli ile selamlayın; yahut aynı ile karşılık verin. Şüphesiz Allah her şeyin hesabını arayandır.” (Nisa :86). 

“Onların oradaki duası: “Allah’ım! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz” (sözleridir). Orada birbirleriyle karşılaştıkça (VE TAHİYYETÜHÜM) söyledikleri ise “selam”dır. Onların dualarının sonu da şudur: Hamd âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.” (Yûnus:10).

“Îmân edip de iyi işler yapanlar; Rablerinin izniyle içinde ebedî kalacakları ve zemininden ırmaklar akan cennetlere sokulacaklardır. Orada (birbirleriyle) karşılaştıkça (TAHİYYETÜHÜM) söyledikleri “selam”dır.” (İbrâhîm:23).

“İşte onlara sabretmelerine karşılık cennetin en yüksek makamı verilecek, orada hürmet (TAHİYYETEN )ve selamla karşılanacaklardır.”

“Kendisine kavuştukları (TAHİYYETÜHÜM) gün Allah’ın onlara iltfatı “selam”dır. Allah onlara çok değerli mükâfat hazırlamıştır”. (Ahzâb:44).

(Son)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rize Belediyesi'nden ABD menşeili ürünlere boykot
Rize Belediyesi'nden ABD menşeili ürünlere boykot
RİZE BELEDİYESİ’NDEN ANLAMLI ÇEVRE HAREKATI
RİZE BELEDİYESİ’NDEN ANLAMLI ÇEVRE HAREKATI