GELİŞİN BEŞERE RAHMETTİR EFENDİM!
Ramazan TOPCAN

GELİŞİN BEŞERE RAHMETTİR EFENDİM!

Büyük Ustad Merhum Mehmet Akif, o günleri şöyle dile getiriyordu;
"Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta, 
Dişsiz mi bir insan, onu kardeşleri yerdi.”
Allah'ın [Azze ve Celle]evi Kâbe, şehirlerin gözbebeği Mekke üzgün. İnsanlık, hayatın kıskacında kula kulluktan, çıkara kulluktan bunalmış, haksızlıklara karşı başkaldıramaz, onurunu yitirmiş adeta alabora olmuş bir gemi misali yalpalanıp dururken imdadına koşacak bir kurtarıcıyı beklemekteydi. 
Allah'ın [Azze ve Celle] lütfü, beşeriyete bir kere daha tecelli etmiş, insanlığın çilesi dolmuş ve Hazret-i Muhammed [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] Efendimizin dünyamıza teşrifleri gerçekleşmişti.
Hazret-i Allah [Azze ve Celle]Enbiya suresi 107. ayet-i kerimede; "Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." buyurarak, sevgili peygamberimizi, sevgi, şefkat ve rahmet peygamberi olarak gönderdiğini ifade ederek O’nu dünyaya takdim ediyordu.
Evet, insanlık yeniden diriliyor, her geçen gün kartopu misali güçleniyordu. Ezmek, öldürmek için değil adeta yeniden hayat vermek için. Mekke’de yer yerinden oynuyordu. Beşikteki bebeler dahi güler olmuştu. Artık kimseler sahipsiz kalmayacaktı. Kapısı çalınmadık, hal hatır sorulmadık kimseler olmayacaktı.
Güçlünün değil, haklının konuştuğu, hakkın konuştuğu bir dünya oluşturuluyordu. Mekke’nin ufkuna doğan güneş bir daha batmayacaktı.
Merhum Süleyman Çelebi bu olayı mısralarında şöyle anlatıyordu;
Çevre yanıma gelip oturdular,
Mustafa’yı birbirine muştular.
Dediler oğlun gibi hiç bir oğul,
Yaradılalı cihan, gelmiş değil.
Bu senin oğlun gibi kadri cemil,
Bir anaya vermemiştir ol Celil.
Bu gelen ilmi ledün sultanıdır,
Bu gelen tevhîd ü irfan kanıdır.
Bu gelen aşkına devr eyler felek,
Yüzüne müştaktır ins ü melek. 
Bu gece ol gecedir kim, ol Şerif,
Nur ile âlemleri eyler latif. 
Bu gece şâdân olur erbabı dil,
Bu geceye can verir esbabı dil.
Doğdu ol saatte ol sultanı din,
Nura gark oldu semâvât ü zemin.

Sen, Ey Nebi! Bir kez de bizim dünyamıza gelir misin?
Bizler dağıldık, parçalandık. Elimizden tutanlar kalmadı. Birbirlerimize yabancılaştık. İlgi alakamız kesildi.100m2’lık binalar bize dar gelmeye başladı. Kocaman dünyaya sığamaz olduk. Anne babaların sohbetlerinde olması gereken çocuklarımız, televizyonlara, internet kafelere kurban edildi. Kadın ile kocanın arası açıldı. Kadınlar reklam aracı oluverdi. Evlat babaya, baba evlada küs oldu. Sevgiyi, şefkati el kapılarında arar olduk.
Senin kadına ana deyişini, yetimler bana deyişini özledik.
İnsanlık, senden neler öğrenmedi ki Efendim.
Yemeğe besmeleyle başlayıp, bitirince “elhamdülillah” demeyi, yemeği sağ elimizle yemeyi, yemeklerden önce ve sonra ellerimizi yıkamayı, tabağımızdaki yemeği bitirmeyi, suyu oturup içmeyi, dişlerimizi fırçalamayı, bismillah duası ile sağ tarafımıza dönüp uyumayı, sokakta, yolda, okulda tanıdık tanımadık herkese selam vermeyi, tebessümün bir sadaka olduğunu, yolunu kaybetmiş birine yol göstermeyi, çaresize çare olmayı, büyüklere saygıyı, küçükleri koruyup kollamayı, eldeki metre ve terazinin doğruluğunu, hakka kul olmayı, zalime hasım, mazluma dost olmayı, hak, hukuk, adalet, diğergamlık, hoşgörüyü, doğruluğun faziletini, nasıl iyi bir baba olunduğunu, sevmeyi, sevilmeyi, canları, malları, nesilleri, aklı korumayı ve daha pek çok şeyi hep Senden öğrendik Efendim.
Böylece hem mutlu ve sağlıklı bir hayata kavuşma hem de Senin yaptıklarını yaparak rehberliğinin bereketinden istifade etme imkânı bulduk.
 Bu gün insanlığın yaşadıkları bir kere daha şunu göstermiştir ki başımıza gelen musibetler Senden ayrı kalışımızdandır. Seninle beraber olamayışımızdandır. Senin eşsiz hayatını örnek alıp hayatımıza taşımayışımızdandır.
Sen ki, Rabbimiz [Azze ve Celle] tarafından adıyla sanıyla “övülmüş” Peygambersin. Sen ki, beşeriyete rahmetsin. Bizim övgümüze ihtiyacın yok, ama bizim Senin modelliğine ihtiyacımız var. 
Sen, Ey Nebi! Bir kez de bizim dünyamıza gelmez misin?
Kandiller, merasimler, toplantılar O’nu anmak değil anlamak için olmalıdır. 
Salât-ü selam, tahiyyat-ü ikram, her türlü ihtiram O’na, O’nun âline, ashabına ve etbaına olsun. Amiiin
Selam ve dualarla…

Ramazan TOPCAN
Balıkesir İl Müftü Yardımcısı

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rize Belediyesi Meclis Üyeleri Belli Oldu
Rize Belediyesi Meclis Üyeleri Belli Oldu
ÇAYKUR’DAN YENİ ÇAY SATIŞ MAĞAZA VE MÜZESİ
ÇAYKUR’DAN YENİ ÇAY SATIŞ MAĞAZA VE MÜZESİ