ÜÇ AYLARIN İLK KANDİLİ REGAİB
B.Ali KAVALCI

ÜÇ AYLARIN İLK KANDİLİ REGAİB

Regaib gecesi, Recep ayının ilk cuma gecesidir, çok kıymetlidir. Fakat Resullah efendimiz (s.a.v) babasının evlendiği gece değildir. Çünkü Peygamber efendimizin babası hazret-i Abdullah'ın evlendiği sene, ayların yeri değişikti. Recep ayı, Cemâzil-âhır ayının yerinde, yani bir ay ileride idi. Nur-i Nübüvvetin, hazret-i âmine validemize intikali, şimdiki Cemâzil-âhır ayındadır, Regaib gecesinde değildir.

Recep ayının ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Recep ayının her gecesi kıymetlidir. Her cuma gecesi de kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha da kıymetli olmaktadır. Allah-ü tela, bu gecede, mümin kullarına, ihsanlar, ikramlar yapar. Bu gece yapılan dualar red olunmaz ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, kat kat sevap verilir. Bu geceye hürmet edenleri affeyler.

Recep ayının ilk cuma yani Regâip gecesini ihya edene, saygı gösterene, Allah-ü tela kabir azabı yapmaz, dualarını kabul eder.

Cuma, Arefe, Bayram, Kadir, Berat, Miraç, Aşure, Mevlit ve Regâip gecelerinde ibadet etmek çok sevaptır. İmam-ı Nebevi hazretleri, Ezkâr kitabında buyuruyor ki:

“Gecenin on iki kısmından bir kısmını yani bir saat kadar ihya etmek, Kur’an-ı kerim okumak, namaz kılmak, dua etmek, bütün geceyi ihya etmek olur. Yaz ve kış geceleri için hep böyledir.” Fıkıh kitaplarında saat demek, bir miktar zaman demektir.

Regâip namazı, Recebin ilk cuma gecesi kılınan nafile namazdır. Hicretin dört yüz sekseninci senesinde meydana çıkmıştır. Birçok âlimler, bunun çirkin bidat olduğunu yazmaktadır. Çok kimsenin kılmasına aldanmamalı, sünnet sanmamalıdır. Regaip, Berat ve Kadir gecelerinde kılınan nafile namazları, cemaatle kılmak mekruhtur. (Kaynak:Tam İlmihal) Mübarek üç aylarınızı ve Regaib kandilinizi, dualarımla tebrik ederim.

BAYRAM ALİ KAVALCI

bayramalikavalci@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güneysu'da devrilen vincin altında kalan işçi öldü
Güneysu'da devrilen vincin altında kalan işçi öldü
Çaykur'da tasarruf dönemi başladı
Çaykur'da tasarruf dönemi başladı