Şeref Levhaları İle Dolu Tarihimizden Bir Levha
Ali KALENDER

Şeref Levhaları İle Dolu Tarihimizden Bir Levha

         Hepimizin malümü Tarihimiz Şeref levhaları ile dolu, bunlardan bir tanesi de tarihimize Altın harflerle yazılan destanlaşan ruhumuzu okşayan İnsanlık aleminin hafızasına İnancın ve mücadelenin zaferi olarak kazınan Çanakkale zaferimiz dir.

        Ecdadımızın yedi düvele karşı inançla azimle ve sarsılmaz bir mücadele ruhu ile karşı koyduğu ve Çanakkale geçilmez sözünü söylettiği yerdir Çanakkale.

         Küfrün tek millet olarak bir araya geldiği her türlü hainliğin, fitnenin olduğu ve tuzakların kurulduğu bir ortamda Lazı, Kürdü, Türkü,  Çerkezi ile bir araya gelerek Hilalin Haçlı ordularını bozguna uğrattığı yerdir Çanakkale.

        Bütün hainliklerine ve acımasızlıklarına rağmen Türk milletinin, İslam toplumunun insanlıktan nasibini almamış olan yamyamlara insanlık dersinin verildiği yerdir Çanakkale . Duşmanla çarpışma mesafesinin 6m ye kadar indiği metre kareye 6000 merminin düştüğü savaşta yanında vurulan düşman askerini sırtlayan ve matarasındaki suyu yaralı düşman askerine içiren Mehmet çiğin vatanı uğruna şehadete koştuğu yerdir Çanakkale.

          Bir milletin var olma mücadelesinin verildiği bir karış toprağa karşı milletimizin bir can verdiği canımı veririm ama bir karış toprağıma keferenin basmasına izin vermem diyerek  gencecik fidanların kendilerini düşman mermilerine siper ederek toprağa düştükleri yerdir Çanakkale.

          Kalleş küffar Anadolu ya gelirken birkaç haftada İstanbul’a ulaşacağını hayal etmiş ölü adam diye tabir ettikleri  Osmanlının dayanamayacağını ve İstanbul u ele geçirerek Osmanlı yı ortadan kaldıracak ve İslam toplumunu Başsız bırakacak larının hesabını yaparak gelmişti

      Nitekim savaş başladı Haçlı ordusu topraklarımızı bombardımana tuttu bir kısım topumuz ve bazı tabyalarımız kullanılamaz hale geldi. Bunun üzerine haçlı komutanı  Londra ya çekmiş olduğu telgraf ta kısa zamanda İstanbul’a gireceklerini müjdeliyordu. Onların bir hesabı vardı ancak hesap edemedikleri ve bütün hesapların üstünde Allah C.C nin hesabı vardı ve takır takır işliyordu.

   Yenilginin ardından İngiliz yetkili vermiş olduğu ifadede biz Çanakkale de Türklerle değil Allah ile savaştık ve yenildik diyordu.

     Bir metre kareye 6000 merminin düştüğü  Çanakkalede 253000 kahramanın varlığını Seyit onbaşının 276 Kğ lık mermiyi sırtlayacağını ve Osmanlı ordusunun deposunda bekleyen savaşın kazanılmasında çok büyük payı olan 26 mayin’i düşünememişlerdi.

         Mustahkem mevki komutanı  Cevat paşa gece rüyasında Resulullah SAV ‘i görür kendisine boğazı boydan boya eli ile işaret ederek işaret etiiği yöne bakmasını söyler . Cevat paşa baktığı yönde arap alfabesinden iki harf Kef ve Vav harflerini çiçekle bezenmiş şekilde görür. Uykudan uyanan Cevat paşa rüyayı etrafındakilere anlatır bu iki harfın eb ced hesabını çıkartır 26 sayısına ulaşır. Emrindekilere elimizde 26 ile ilgili bir şey olması gerektiğini söyler ve neticede türk yapımı 26 mayının kullanılmayacak derecede olduğu kanısına varılarak depoya kaldırıldığı söylenir.

     Cevat paşa yuz başı Hakkı beyi ve yuz başı hafız Necmi beyi çağırır Nusret mayın gemisi ile rüyada peygamberimizin işareti üzre gösterilen yere Kumbağı burnu ile soğanlı dere arasına boğaza paralel şekilde ikisira halinde gerekli tedbirler alınarak 4.5 metre derine yerleştirilmelerini emreder.

    Yüzbaşı Hakkı bey görev esnasında heyecanlanır kalbi bu heyecana dayanmaz ve orda ruhunu teslim eder . Ertesi sabah düşman son hamleyi yaparak savaşı kazanacaklarının umudu ile uykuya dalar. Gece Nusret görevini yapar sabah düşman ordusunun en güçlü zırhlısı olan Irresistibre ve Ocean gece nusretin döşediği bu mayınlara çarparak denizin dibini boylamıştır.Buna benzer bir çok hadisenin yaşandığı Çanakkale de sergilenen vatan savunmasının bir benzerinin daha olmadığı bu anlatılanlarda görülmektedir.

     Askerlerin yarınsabah kim daha  önce şehid olacağına dair idaa ettikleri  bir an evvel şehadet şerbetini içmek için yağmur gibi yağan mermilere kendini siper etmiş bir millet bir ordu bir asker tarih sahnesinde yer almamıştır.

     İfade ettiğim gibi İngiliz komutanın Biz Türklerle değil Allahla savaştık ifadeleri bir başka komutanın biz Türklerin süngülerinden mavzerlerinden kaçmıyorduk onların önünde yeşil sarıkları ile top mermilerinin dahi işlemediği  kişilerden kaçtık. Ve bunun gibi niceleri….

    Bütün bunlar Çanakkale ruhunu kavramada bizlere yardımcı olacağı kanısındayım. Çanakkale şehitlerimizi ve varlığımıza canları ile varlık katan tüm şehidlerimizi Rahmet ve minnetle anıyor cenabı haktan  İslam Alemine muvaffakiyetler nasip etmesini niyaz ediyorum.

Selam ve Dua ile

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Başarılı sağlık personelleri ödüllendirildi
Başarılı sağlık personelleri ödüllendirildi
MEYDAN PROJESİ BU YIL TAMAMLANIYOR
MEYDAN PROJESİ BU YIL TAMAMLANIYOR