ÇANAKKALE SAVAŞI VE ÇANAKKALE KÖPRÜSU
B.Ali KAVALCI

ÇANAKKALE SAVAŞI VE ÇANAKKALE KÖPRÜSU

Mart Çanakkale Zaferi'nin 102 yıldönümünü bugün devlet ve millet olarak büyük bir gururla kutluyoruz.

Düşmanı denize döktüğümüz bu önemli günde yurdun çeşitli yerlerinde kutlama törenlerinin yanında, bu anlamı günde en büyük ve en gurur verici törende bugün Çanakkale’de yaşanacak.

Avrupa ve Asya kıtalarını bir kez daha birleştirecek olan Çanakkale Köprüsü'nün temel atma töreni tarihi bir günde, bu gün Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda Bakan ve Çanakkale hemşerilerimizle, yurdun dört bir yanından gelen binlerce vatandaşımızla birlikte temeli atışarak yapımına başlanıyor.

Çanakkale Savaşı; Çanakkale muharebelerinde 568.000 düşman askerine karşı 315.000 Mehmetçikle vatan müdafaası yapıldı. Deniz savaşı, 19 Şubat 1915’te başladı, 18 Mart 1915’te bitti. Mehmetçik, Çanakkale Boğazı’nda İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan ve Fransa olmak üzere 5 ayrı ülkenin ordusuna karşı canını dişine takarak geçit vermedi. Çanakkale Boğazı’nı düşmana kapatmamızda tabyaların çok büyük rolü oldu. Sultan Abdülaziz ve Abdülhamid Hânlar zamanında inşa edilmişlerdi.

Çanakkale Boğazını geçemeyen, en namlı gemileri batırılan düşman kuvvetleri, deniz savaşında bir varlık gösteremeyince o öfkeyle 24 Nisan 1915’te Gelibolu yarımadasına çıkarma yaptılar. Bu defa kara savaşları başlamıştı. Çeşitli cephelerde göğüs, göğüse muharebeler oldu. Muharebeler, 9 Ocak 1916’da bu defa da Osmanlı İmparatorluğunun zaferiyle bitti.

Çanakkale’de çarpışan 5. Ordu komutanı Alman Liman Von Sanders’ti. Diğer komutanlar, Esat Paşa, Vehip Paşa, Cevat Paşaydı. Ayrıca Mustafa Kemal gibi yarbay ve albay rütbesinde subaylar vardı. Mehmetçiğin 253.000’i al kanlar içinde şehit oldu. Fakat emperyalist düşman da 252.000 ölü vermişti. Mehmetçik, Gelibolu’nun her cephesinde destanlar yazdı. Her 10 Şehidimizden biri lise ve üstü tahsilliydi. Bu çok şey demekti. İleriki zamanların yetişmiş insan kadrolarını Gelibolu’da tüketmiştik. Telafisi 10 yıllarımızı alacaktı. O yıl Galatasaray Lisesiyle Erzincan askeri Lisesi’nin son sınıfları mezun veremediler. Onlar, şahadetnamelerini meleklerin elinden almışlardı. Bu vesileyle Çanakkale şehitlerimiz ve yakın tarih olarak 15 Temmuz 2016’ da hainlerin silahlı darbesini, silahsız olarak püskürten kahraman şehitlerimizle birlikte tüm şehitlerimize Allahü teladan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Hayatta olan gazilerimizde Allahü teladan sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Dünyanın en uzun Çanakkale köprüsü ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı