ŞEHR-İ RAMAZAN’A DOĞRU
Ali KALENDER

ŞEHR-İ RAMAZAN’A DOĞRU

Allah’ım Recep ve Şaban’ı bizlere bereketli kıl ve bizi Ramazan’ı Şerif ayına ulaştır.

Yüce Peygamberimiz SAV’in Recep Ayı Allahın Ayı Şaban Ayı benim ayım Ramazan’i şerif ayı ise ümmetim ayıdır diye buyurduğu ve üç aylar diye tabir ettiğimiz manevi bir iklimin içindeyiz.

Öncelikle rabbimizden dan niyazımız şudur ki içerisinde bulunduğumuz bu manevi iklimi hakkıyla geçirebilmeyi yüce Allah herkese nasıp eylesin.

İçerisinde bulunduğumuz aylar islam ümmeti için önemli bir yere sahiptir. Peygamberimiz sav hadisi şeriflerinde Recep ayını Allah’ın ayı diye tabir etmesi bu ayın önemine ve şerefine  dikkat çekmek içindir.

Diğer türlü bütün  aylar kısaca bütün varlık Allah’ındır. Allahuteala biz kullarını affetmek için bağışlamak için adeta bahaneler yaratmıştır. İçerisinde  bulunduğumuz üç aylar bu bahanelerden biridir. Hele bu üç ayların içerisinde mevlamız öyle geceler halk etmiştir ki bu geceler adeta kullar için Af ve mağfiret geceleridir.

Bu günler içerisinde yapılan ibadetler diğer günlerde yapılan ibadetlerden derece olarak daha fazla kazanca sahip olduğu için bu günleri hakkıyla değerlendiremeyip bu kazançtan mahrum kalanlar bir daha böyle bir kazanca ulaşabilmek için bir yıl beklemek zorunda kalacaklardır.

Çölde susuzluktan çatlamak üzere olan bir yolcunun çölün ortasında bir su kuyusu bulup susuzluğunu giderebilmek için nasıl kana kana su içerse bizlerde bu üç aylar içerisinde Regaip den başlayarak çölün ortasında ki rastladığımız su kuyuları misali her mübarek geceye Miraca, Berat’a  ve bin yıldan daha hayırlı olan yüce kitabımız kur’ani kerimin Nebiler Nebisine inmeye başladığı kadir gecesine uğrayarak bu geceleri hakkıyla ihya edip bu gecelerin feyiz ve  bereketinden kana kana içip maneviyat depolamamız lazım gelir.

Af, mağfiret ve ihsanın bol olduğu Regaip gecesini ve yüce Peygamberimizin İsra ve Mirac hadisesini yaşadığı gece olan Mirac kandilini idrak ettik inşallah bu geceleri hakkıyla ihya etmişizdir. Şimdiden gelecek olan Beraat ve Kadir gecelerine şimdiden hazırlanıp hazır olarak bu geceleri karşılamalıyız.

Mirac demişken bu hususta detaya girmeden bir iki hususu ifade etmek isterim. Mirac yükselmek demek tir. Yani peygamberimiz SAV in bütün insanlığı temsilen yüce Rabbımızın huzuruna vardığı ve huzura kabul edildiği olaydır. Peygamberimiz buradan Allah’a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi Bakara süresinin son iki ayeti ve beş vakit namazın farz kılınması ile döndü

Bütün bunlar normal şeyler, anormal olan bir şey var ki oda bir kesimin Kuranda isra hadisesi var mirac hadisesi yoktur diyerek   isra hadisesini kabul edip miraç hadisesini hem kuranda yoktur hem de akla aykırı olduğunu ifade ederek kabullenmemeleri. Evet mirac hadisesi kuranda yoktur fakat peygamberimiz miracı bizlere Hadisleri ile haber vermektedir. Bu konu tartışma kaldıracak bir konu değildir. Ancak Mirac hadisesini akla aykırı görenlere şunu söylemek isterim. Mirac Mucizedir ve mucizede paygamberlere mahsus dur.  Bu hadiseyi aklın hafzala nın  kabüllenmesi beklenemez.  Her nekadar aklınız hafzalanız almıyor ise de bu olay su kaldırmaz bir gerçektir.Bize düşen miracı tartışmak değil, nasılki peygamberimiz miraçla rabimize yaklaşmış,Namazda Müminin miracıdır bizlerde Namazlarımız konusunda gerekli hassasiyeti göstererek rabbimize yaklaşmanın yollarını arayalım.

Sonunda evveli Rahmet ortası Mağfiret Sonu da günahlardan arınma ayı olan Ramazan-i Şerif ayı var. Eğer içerisinde bulunduğumuz Bu ayları Recep ve Şaban aylarını Yüce rabbimizin hoşnutluğunu kazanarak hakkı ile ihya edersek inşallah Peygamberimizin Hadislerinde buyurdukları gibi Ramazanı şerif ayının evvelinde Allah’ın rahmetini ortasında da Mağfiretini  kazanıp sonunda günahlarımızdan arınmış bir şekilde Bayram sabahı meleklerin Ey Allah’ın kulları Bağışlandınız Tertemiz oldunuz Hitaplarına muhatap oluruz.

Ali KALENDER

Alikalender_53@hotmail.com

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rize Şehir Merkezinde Silahlı Saldırı
Rize Şehir Merkezinde Silahlı Saldırı
Otomobil takla attı: 4 yaralı
Otomobil takla attı: 4 yaralı