Çay üreticileri eşit şartlarda çay satımı yapacak!

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, randevulu yaş çay alımlarında dekar miktarına göre değişikliğe gittiklerini bildirdi.

Çay üreticileri eşit şartlarda çay satımı yapacak!
Çay üreticileri eşit şartlarda çay satımı yapacak! Ali KALENDER

Alim, yaptığı yazılı açıklamada, yaş çay üretiminin Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun'da gerçekleştirildiğini belirterek, özellikle çay sezonlarında bu iller dışında yaşayan çok sayıda ailenin bölgeye gelerek kısa sürede çaylarını toplamak istediğini vurguladı.

Bölgede yaşayan yaş çay üreticileri ile gurbetçi çay üreticilerinin eşit şartlarda çay satımı yapacağına işaret eden Alim, gurbetçilerin sadece çay sezonunun açıldığı ilk hafta çaylarını toplaması halinde bu çayları alabileceklerini aktardı.

Alim, kaliteye önem verdiklerini, üreticinin yabancı işçi çalıştırmak istememesi talebi doğrultusunda randevulu sistemde değişikliğe gittiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti: "Bölgede 15 Nisan'da bütün fabrikalarımız yaş çay alımına hazır olacak. ÇAYKUR olarak kalitenin takipçisiyiz. Bu anlamda randevulu sistemde üreticinin geçen dönemden isteklerini uygulamaya geçireceğiz. Üreticilerimizden çay bahçesi 5 dekardan az olanlar haftada en az 3 gün, 5 ile 10 dekar arası olanlar 4 gün, 10 dekardan fazla olanlar ise haftada 6 gün çay satabilecek. Herkes çayını kendisine verilen sürede taze olarak toplayabilecek. Bu da var olan kalitemizi daha yukarı taşıyacak. Bu uygulama ile üreticilerimizin daha düzenli ve taze olarak çay toplamasını sağlayacağız."

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karakteri cesaret olanın tarihi zaferle doludur
Karakteri cesaret olanın tarihi zaferle doludur
Rize Halk Eğitim Müdürü  Vefat Etti
Rize Halk Eğitim Müdürü Vefat Etti