2019 yılı yaş çay taban fiyatına zam yapılmasın!

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, 2019 yılı yaş çay kampanyasında taban fiyata zaman yapılmamasını, onun yerine 13 kuruş olan destekleme priminin 59 kuruşa çıkartılmasını talep etti.

2019 yılı yaş çay taban fiyatına zam yapılmasın!
2019 yılı yaş çay taban fiyatına zam yapılmasın! Ali KALENDER

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı Rize Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, Borsa Başkanı Mehmet Erdoğan, Meclis Başkanı Resul Okumuş, meclis üyeleri ve sektör temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda çay sektörünün sorunlarını rapor halinde Yazıcı'ya ileten Borsa Başkanı Mehmet Erdoğan, 2019 yılı yaş çay sezonunun 10 Mayıs itibariyle başlayacağını tahmin ettiklerini belirterek, "Çay sektörü Temmuz ayından sonraki ekonomik bunalımdan en çok etkilenen sektörlerden biridir. Bizler çaya zam yapmayıp enflasyonla topyekûn mücadele kapsamında devletimize destek verdik. Ama en kısa zamanda sektörün bu ekonomik kötü gidişattan daha fazla etkilenmemesi için önlemler alınması gerekmektedir.” dedi.

Çay için 3 proje: "Yaş çaya zam yapılmasın"

Çay sektöründe yaşanan ekonomik sorunların aşılması için üç önemli projeleri olduğunu ifade eden Erdoğan, “Birincisi topraktan bardağa tüm çay sektörünü kontrol altına alacak bir Çay Kanunu’nun çıkarılması gerekmektedir. İkincisi 2019 yılında yaş çaya zam yapılmasın, onun yerine 13 kuruşluk destekleme pirimi 59 kuruşa çıkarılsın. Böylelikle Çaykur’un zararı önlenmiş, özel sektörde zarar etmemiş, devletimizin üzerinden yük kalkar ve üreticinin cebine aynı para girmiş olur. Üçüncü projemiz ise çayın temel gıda statüsünde KDV oranının %1’e indirilmesidir.” dedi.

Başkan Erdoğan, Çay Çarşısı Projesinin de en kısa zamanda hayata geçirilerek temelinin atılmasını dilediklerini belirtti.

Rize Milletvekili Hayati Yazıcı da çayla ilgili önerileri önemsediklerini ifade ederek, Rize Ticaret Borsası tarafından sunulan raporları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili kurumlara ileteceğini ifade etti.

53habermerkezi.net

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEMİŞ ALİ USTA
MEMİŞ ALİ USTA
TARAFTAR GRUBU 53. KOLORDUDAN ANLAMLI ZİYARETLER
TARAFTAR GRUBU 53. KOLORDUDAN ANLAMLI ZİYARETLER