İSKEÇE MÜFTÜSÜ AHMET METE’YE RİZE’DE YOĞUN İLGİ

Rize, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) tarafından düzenlenen “Dünden Bugüne Batı Trakya Müslümanları ve Sorunları” konulu panel İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu katıldı.

İSKEÇE MÜFTÜSÜ AHMET METE’YE RİZE’DE YOĞUN İLGİ
İSKEÇE MÜFTÜSÜ AHMET METE’YE RİZE’DE YOĞUN İLGİ Ali KALENDER

RTEÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nebi Gümüş’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde ilk olarak İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu konuşma yaptı. Hraloğlu, Batı Trakya’nın tarihi süreci ve Müslüman Türk azınlığın Batı Trakya’daki konumunu anlattı.

Batı Trakya’nın stratejik konumu ve verimli topraklarından dolayı yüzyıllar boyunca birçok kavime ev sahipliği yaptığını ifade eden Hraloğlu, “En fazla savaşların yapıldığı ve bugüne kadar en fazla el değiştiren Batı Trakya’da 150 bin Müslüman Türk azınlık yaşamaktadır.” dedi.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ise konuşmasında, Batı Trakya’da müftülük kurumu, Türklerin Batı Trakya’da yaşadıkları kimlik sorunu, eğitim sorunu ve mütekabiliyet esasına göre azınlık Türklere verilmesi gereken haklardan bahsetti. Müftü Mete, 12 yıldır Batı Trakya’da hizmet verdiklerini belirterek, “ Biz haklarımızın verilmesi için çaba gösteriyoruz ancak mütekabiliyet esasına göre sahip olduğumuz haklarımızı Yunanistan bize vermiyor. Bugün Türkiye’de Rum vakıfları, hastaneleri, okulları var ancak Yunanistan bizim bu haklarımızı kullanmamıza izin vermiyor.” dedi.

Batı Trakya'da sorunların çok olduğuna ancak başlıca sorunun "kimlik sorunu" olduğuna dikkat çeken Mete, “Batı Trakya'da bizler Türk olarak kabul edilmiyoruz. Bizlere yıllardır böl, parçala, yut politikaları ile önce dilimizi sonra da dinimizi kaybettirmeye çalışıyorlar.” diye konuştu.

Mete, eğitimin bir toplumu ayakta tutan omurga olduğunu ifade ederek, “Azınlık çocuklarını Yunan okullarına göndermek üzerine kurgulanan bir politika sürdürülüyor. Öğrencilere Yunan dili üzerinden Türkçe öğretiliyor. Türkiye’den eğitimcilerin gelip ders vermesi gerekirken Yunanistan buna müsaade etmiyor ve verilen eğitim yetersiz, seviyesiz hale geliyor.” dedi.

Türkün sıkıntısının her yerde büyük olduğunu belirten Mete, “ Ancak ne olursa olsun Türk olmanın ve Osmanlı’nın onuru bize yeter de artar.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Programın sonunda, günün anısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Bilgin tarafından İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet İshak Demir tarafından İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu’na şilt ve hediye takdim edildi. Müftü Mete, panel sonrası Mete ailesinin ağırlıkta bulunduğu, İyidere Belediye Başkanı Ahmet Mete tarafından ilçeye davet edilerek, ilçede vefat eden, Murat ve Talat Mete kardeşlerin annelerinin cenaze namazını kıldırıp, duasını yaptı. İyidere’de yaşayan Meteler ve ilçe halkın Müftü Ahmet Mete’ye yoğun sevgi ve ilgi gösterdi.

Programa, İdare Mahkemesi Başkanı Ali Hamza Şahin, İyidere Belediye Başkanı Ahmet Mete, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Bilgin ile Prof. Dr. Ahmet İshak Demir, İl Müftüsü İsmail Yalçın, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. HABER. BAYRAM ALİ KAVALCI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
   İsmael Diomande Çaykur Rizespor'a imzayı attı
İsmael Diomande Çaykur Rizespor'a imzayı attı
   OSB, Rize'nin çehresini değiştirecek
OSB, Rize'nin çehresini değiştirecek