RİZE’DE 11.ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMASI YOĞUNU İLGİ GÖRDÜ

Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Rize Uluslararası Öğrenci Derneğince (RİUDER), Rize Belediyesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi desteğiyle düzenlenen etkinlikte kentte eğitim gören 35 farklı ülkeden öğrenciler Sahil parkında kurulan çadırlarda bir araya geldi.

RİZE’DE 11.ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMASI YOĞUNU İLGİ GÖRDÜ
RİZE’DE 11.ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMASI YOĞUNU İLGİ GÖRDÜ Ali KALENDER

Bu yıl "Onlarca Renk Yüzlerce Kültür ve Dünya 5'ten Büyüktür" sloganıyla Farklı ülkelerden Türkiye'ye eğitim için gelen öğrenciler, etkinlikte hem kendi kültürlerini tanıtma hem de başka kültürleri tanıma fırsatı buldu.

Rize Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından yapılan açıklamada, Rize’de öğrenim gören 35 ülkeden toplam 428 uluslararası öğrenci bulunmakta olup söz konusu buluşmaya Azerbaycan, Suriye, Türkmenistan, Endonezya, Fildişi Sahili, Gana, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Malavi, Senegal, Sudan, Uganda, Burkina Faso, Mısır, Fas, Lübnan, Filistin, Kazakistan, Hindistan, Afganistan ve Tayland’dan gelen 23 farklı ülke öğrencileri hem dernek üyelerine organizasyon kabiliyeti kazandırmak hem de Rizelileri, şehirlerindeki uluslararası öğrencilerin varlığından haberdar etmek amacıyla bu organizasyonu düzenlediklerini kaydedildi.

Kurulan ülke tanıtım çadırlarında misafir öğrencilerin ülkelerini tanıtan broşür resim ve sembolik tanıtıcı materyaller yer aldı. Programda misafir öğrenciler kendi ülkelerini tanıtmak için özveri ile çalıştıkları gözlemlendi.

Programın ilk gününde desteklerini esirgemeyen, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman kurulan çadırları tek tek gezerek, tüm öğrencilerle sohbet ederek hatıra fotoğrafları çektirdi.

Programda Ortadoğu ülkelerinden gelen öğrencileri yöresel halk oyunlarının yanı sıra ile Ahıska Türkü ve Azerbaycanlı öğrencilerin oluşturduğu karma grup, Kafkas dans gösterileri sundu. Programda ayrıca uluslararası öğrenciler kendi aralarında Bilek güreşi yaptılar. Bilek güreşini Azerbaycanlı öğrenci Zaur Aghayev kazandı. Programın sonunda UDEF’Bölge Koordinatörü Yüksel Keleş bir konuşma yaptı. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Rize uluslararası Öğrenci 1. Mini Dünya Kupası Turnuvasında dereceye giren ülkelere kupaları ve hediyeleri takdim edildi. Rize’de eğitim gören öğrenciler ve Rize halkı iki süren programlara yoğun ilgi ve sevgi gösterdiler. HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı