Rize'de 230 Bin Yavru Alabalık Suyla Buluşturuldu

230 bin kırmızı benekli yavru alabalık Fırtına Deresi ve yan kol derelerde yeterli popülasyon yoğunluğuna ulaşılması maksadıyla Tar ve Çat Vadisinde suyla buluşturuldu.

Rize'de 230 Bin Yavru Alabalık Suyla Buluşturuldu
Rize'de 230 Bin Yavru Alabalık Suyla Buluşturuldu Ali KALENDER

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Doğal Alabalık Üretilmesi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” kapsamında Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Altındere Doğal Alabalık Yetiştirme İstasyonunda üretilen 230 bin yavru kırmızı benekli alabalık Fırtına Deresi’nde suyla buluşturuldu.

Hedef 750 Bin Yavruyu 2018 Yılı İçinde Sulara Bırakmak

Fırtına deresi ve yan kol derelerde yeterli kırmızı benekli alabalık popülasyon yoğunluğuna ulaşılması için yapılan çalışmalar ile 2018 yılında toplam 750 bin yavru alabalığın bırakılması hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda ise çalışmalar devam ediyor.

Salımlar Büyük Bir Hassasiyet İçinde Yapılıyor

Balık salım çalışmalarının ülke genelinde uygulanan bir proje olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı  Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Fırtına deresi bu balık türümüzün tabii yetişme alanları arasında bulunuyor. Biz de yaptığımız salım çalışmaları ile sularımızda yeterli sayıları  yakalamaya çalışıyoruz. Bu salımları yaparken büyük bir hassasiyet içinde büyütülen yavru alabalıkların bırakılacakları suyun uygun sıcaklıkta olup olmadığı kontrol ediyor ve daha sonra salımı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Proje ile Tabii Alabalık Popülasyonları Artacak

Bu projenin orman içi sulardaki tabii alabalık popülasyonlarını artırarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacağını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu proje ile bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu, gen kaynakların korunması, tabii türlerimizin tanıtımı ve farkındalığın arttırılması ile sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi hedefleniyor”değerlendirmesinde bulundu.

53habermerkezi.net

 

 
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tüm Hafız Kardeşlerimizin Dünya Hafızlar Günü Kutlu Olsun
Tüm Hafız Kardeşlerimizin Dünya Hafızlar Günü Kutlu Olsun
Güneysu'da Camiler Çiçek Açtı
Güneysu'da Camiler Çiçek Açtı