Çayda 2018 Eylem Planı belirlendi

Rize Ticaret Borsası’nda “2018 yılı Çay Eylem Planı” hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Çayda 2018 Eylem Planı belirlendi
Çayda 2018 Eylem Planı belirlendi Ali KALENDER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Bitki Beslenme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Metin Kayıcıoğlu, Bakan Müşaviri Bahattin Bozkurt ve Taner Aksoy tarafından Rize Ticaret Borsası’nda “2018 yılı Çay Eylem Planı” hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda 2018 yılı Çay Eylem Planı çerçevesinde çay üretiminde alınması gereken tedbirler ayrıntılarıyla açıklanırken, şu tedbirlerin alınması kararlaştırıldı; “Toprakların fiziksel ve kimyasal yapısını iyileştirilmesi, Çaylıkların yenilenmesi, Sözleşmeye dayalı ortak işletmecilik modelinin geliştirilmesi, Organik çay tarımının geliştirilmesi”

Oluşturulan plan dahilinde; topraklarda ki fiziksel ve kimyasal yapının iyileştirilmesi için çaylık alanların toprak düzenleyicisi (dolomit) ihtiyacı karşılanacak. Yüksek verimli, damak tadına uygun yeni çeşitlerle çay fidanı üretilip, çaylık alanlar yenilenecek.

Ayrıca coğrafi olarak birbirine yakın parsellerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan üretim modeline geçilecek. Organik üretim bakanlık tarafından desteklenip müstahsile organik gübre desteği verilecek ve verim kaybı olursa telafi edilecek. Tüm bu plan çerçevesinde yapılacak çalışmalarda bakanlık tarafından finansal destek sağlayacak.

 

 

2018 yılı Çay Eylem Planı Çaylıkların yenilenmesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 8 katlı bina çatlamalar yüzünden tahliye edildi
8 katlı bina çatlamalar yüzünden tahliye edildi
Rize-Artvin Havalimanı'nın yüzde 22'si tamamlandı
Rize-Artvin Havalimanı'nın yüzde 22'si tamamlandı