Anzer Balının Bilinmeyen Faydaları

Anzer Balının Bilinmeyen Faydaları
Anzer Balının Bilinmeyen Faydaları Hakkı DUMAN

Günümüzde tıp gelişimi organik gıdaların son derece ayrıntısı ile incelenmesiyle bir çok insanın beslenme biçiminin ayarlanmasını ve organik gıdalar ile bir çok hastalığın şifa bulması için yapılan çalışmalarda hızlanmayı gerektirmektedir. Organik ürünlerin bir çoğu sağlıklı olarak sayıldığından tüketimi de oldukça insan sağlığı için uygundur. Bu ürünlerin içinde en değerlisi de baldır. Bir balın kalitesini anlamak için aslında uzman olmaya gerek yoktur. Çünkü balın kalitesi nerede üretildiği ile alakalıdır. Türkiye’de üretilen balların en iyisi olan anzer balı Karadeniz’in Rize şehrinde Anzer yaylasında üretilmektedir. Bir çok Avrupa ülkesinde ilaç olarak kullanılan bu bal Anzer yaylasına has bu yaylada yetişmekte olan 100 kadar çiçekten arıcılık yapan kişiler tarafından üretilmiş bir baldır.

3000 rakımlı bir yayla olan Anzer yaylası hem havası hem de toprak açısından el değmemişliği ile ünlüdür. Hastalıkları için şifa aramak isteyen kişiler anzer balı kullanarak bir çok hastalığını tedavi etmektedir. Anzer yaylasında bu bal Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında üretilmektedir. Bu balın kısıtlı bir sürede üretilmesinden dolayı sadece yıl içinde 500 kilo kadar üretilmektedir. Anzer balı içeriğinde bir çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. bu vitamin ve mineraller; Kalsiyum fosfor, sodyum, silisyum, sitrik asit, asetik asit, B1, B2, B3, B4, B5, B6 vitaminleri, demir, bakır, aksidas, tiamin, fosfor, niasin, riboflavin, manganez magnezyum potasyum, kükürt, sodyum klorür bütirik asit, amilaz, katalas, bakır, iyot ve çinko olarak sayılmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

  • Vitamin eksikliği, romatizmal hastalıklar bir çok kas rahatsızlığı nedeni ile insanlar vücut ağrıları çekmektedir. Anzer balı tüm vücut ağrıları için kullanılabilen bir baldır. Sabah kahvaltısından önce bir tatlı kaşığı kullanmak yeterlidir.
  • Bağışıklık sistemi düşüklüğü sebebi ile bir çok kişi kış hastalıklarına kolay yakalanabilmektedir. Kış hastalıklarına yakalanmamak veya kış hastalıklarından kurtulmak için anzer balı tüketimi yapılabilir.
  • Sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlığı, safra kesesi rahatsızlığı için anzer balı kullanımı uygundur. Cilt rahatsızlıklarında da anzer balı kullanımı yapılabilir. 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı