Başkan Afacanlar’dan Eğitime ve Tarihe bakış 2017 raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

Başkan Afacanlar’dan Eğitime ve Tarihe not düşmek için Eğitim Bir Sen’ tarafından hazırlanan ‘Eğitime Bakış 2017: İzleme ve Değerlendirme' raporu ile ilgili değerlendirmeler:

Başkan Afacanlar’dan Eğitime ve Tarihe bakış 2017 raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu
Başkan Afacanlar’dan Eğitime ve Tarihe bakış 2017 raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu Mustafa KALENDER

Eğitim-Bir-Sen Rize 1 No’lu şube Başkanı Seyfettin Afacanlar, Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM) tarafından hazırlanan “Eğitime Bakış 2017: İzleme ve Değerlendirme Raporu’nu ile ilgili olarak; Türkiye dâhil tüm dünyada okullaşma oranları ve süreleri hızla artmakta, öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayısı azalmakta ve eğitime giderek artan bir oranda daha fazla yatırım yapılmaktadır. Eğitime ayrılan kaynaklar ve nicel göstergelerdeki bu büyümenin eğitim sisteminin kalitesini nasıl etkilediği, sistemin ne kadar etkin ve verimli çalıştığı, hizmetlerin ne kadar eşit bir şekilde dağıtıldığı oldukça önemli hâle gelmektedir. Dolayısıyla, eğitime ayrılan kaynakların ve imkânların ne kadar etkin ve verimli kullanıldığının, vatandaşların bu hizmetlerden ne derece eşit bir şekilde faydalandığının mutlaka izlenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye’nin en büyük eğitim sendikası ve sivil toplum örgütü olmanın bilinciyle eğitim sistemini izleme ve değerlendirme sorumluluğuna oldukça önem atfediyoruz. Bu çerçevede, 2016 yılında Eğitime Bakış 2016: İzleme ve Değerlendirme Raporu’nu, 2017 yılında ise Yükseköğretime Bakış 2017: İzleme ve Değerlendirme Raporu’nu hazırladık ve kamuoyuyla paylaştık. İki rapor da kamuoyunun, eğitimcilerin, akademisyenlerin ve karar alıcıların dikkatini çekmiş ve yeni tartışmalara vesile olmuştur” şeklinde konuştu.

Eğitime Bakış 2017 raporuyla daha etkin, verimli ve kaliteli bir eğitim sisteminin tesis edilmesini amaçladıklarını kaydeden Afacanlar; “Çeşitli göstergelere ilişkin verilerle eğitim sisteminin gelişme gösteren alanları ile sorunlu alanlarını tespit etmek mümkün olmuştur. Eğitim sistemini iyileştirmek için yapılacak olan reformların veri temelli olarak gerçekleşmesi önem arz etmektedir. Veri temelli olarak hareket ettiğimizde kaynakları daha etkin bir şekilde dağıtarak hem eğitim sistemini iyileştirme hem de sistemdeki eşitsizlikleri ortadan kaldırma imkânına sahip oluruz’ dedi .

Okul öncesi ve ortaöğretimde okullaşma oranı halen OECD ortalamasının altında olduğunu belirten Afacanlar, açık öğretim liselerinin de çoğunlukla başarısız öğrencilerin yönlendirildiği bir tür ‘depo’ olma özelliğini devam ettirdiğine vurgu yaptı.

Öğretmen atamalarında ve derslik yapımında dezavantajlı bölgelere öncelik verilmesi gerektiğini belirten Afacanlar; “2009-2016 yılları arasında 18-21 yaş grubu arasındaki kişilerin lise mezunu olma oranı yüzde 48’den yüzde 60’a yükseldiğini ancak bu oranın, hala OECD ortalamasından düşük olduğunu belirtti. Eğitim sistemimizdeki en önemli gelişmelerden birinin derslik, şube ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarında görülen azalma olduğundan bahseden Afacanlar; artık ikili eğitimin sona erdirilmesinin zamanının geldiğini belirtti

‘Başarının asıl anahtarı öğretmenlerdir’

2014 yılı Dünya Öğretmenler Günü’nde UNESCO, ILO, UNICEF ve UNDP genel direktörleri yayınladıkları ortak bildiride, ‘Bir eğitim sistemi ancak öğretmenleri kadar iyidir. Öğretmenler, evrensel ve herkes için kaliteli eğitim açısından vazgeçilmezdir’ dediklerini belirten Afacanlar; Eğitim-Bir-Sen olarak, biz de Türkiye’deki eğitim sistemini daha iyi hâle getirecek olan en önemli unsurun öğretmen olduğunu savunuyoruz. Bunun için, öğretmenin iş barışının olması ve daha huzurlu bir

şekilde çalışması oldukça önemlidir , OECD ülkeleriyle kıyaslandığında, Türkiye’deki öğretmenlerin ücretlerinin daha düşük olup, Öğretmen maaşlarının tecrübeye göre artışı açısından Türkiye, tüm OECD ülkeleri arasında en sonlarda yer almaktadır. Öğretmenlik mesleğinin statüsüne yönelik kapsamlı araştırmamızın sonucuna göre de, Türkiye’deki öğretmenlerin önemli bir kısmı aldıkları ücretlerden memnun değildir. Dahası, mesleki kıdem artıkça memnuniyetsizlik düzeyi de artmaktadır. Bundan dolayı, öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesi gerekmektedir” dedi.

 

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmesi gerektiğini belirten Afacanlar ülkemizde hala 120.000 civarında öğretmen açığının olduğunu belirtti, 2016 yılında tekrar uygulamaya konulan sözleşmeli öğretmenliğin öğretmenler arasında bir ayırıma, bu öğretmenlerin özlük haklarında bazı eksikliklere neden olduğunu vurgulayan Afacanlar, sözlerini şöyle tamamladı: “Sözleşmeli çalışma esası bir an önce sonlandırılmalı; dezavantajlı bölgelerde öğretmenleri çalıştırmak için zorlama yerine teşvik edici mekanizmalar geliştirilmelidir. Öğretmenin iş barışını etkileyecek olan en önemli hususlardan biri de güvenliği sağlanmış bir ortamda eğitim faaliyetlerini yürütmesidir. Ancak, son zamanlarda öğretmenlerimizin bir yandan terör örgütü PKK tarafından şehit edilmesi, diğer taraftan da okullarda öğrencilerin ve velilerin şiddetine maruz kalması, eğitim ortamındaki güveni ve huzuru yok etmektedir.” şeklinde konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Rize 1 No’lu şube Başkanı Seyfettin Afacanlar eğitimcilerin ve bu ülkede eğitim diye bir derdi olanların

Alttaki  Eğitime Bakış 2017 raporunu indirme ve inceleme imkanı bulabileceklerini belirterek 2018 yılının 2017’den daha iyi bir yıl olması için eğitim çalışanları ve yetkili sendika olarak tüm güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Eğitime Bakış 2017 raporunu indirmek için Tıkla

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Çeber, Kütüphanede öğrencilerle kitap okudu
Vali Çeber, Kütüphanede öğrencilerle kitap okudu
ORTA CAMİ MEVLİD VE CUMA NAMAZIYLA İBADETE AÇILDI
ORTA CAMİ MEVLİD VE CUMA NAMAZIYLA İBADETE AÇILDI