RTEÜ öğrencileri "Atmaca" isimli Elektromobil araç üretti

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersen Beyatlı öncülüğünde yüksek verimliliğe sahip elektromobil araç üretti.

RTEÜ öğrencileri
RTEÜ öğrencileri Ali KALENDER

RTEÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersen Beyatlı öncülüğünde, Mühendislik Fakültesi öğrencileri Berkan Emre İnce, Bünyamin Mete, İbrahim Buldu, Emrah Kapukaya, M. Raşit Aladağ, Furkan Sarı, Ayetullah Boztaş, Abdullah Bozkurt ve Aydan Burcu Başer’den oluşan “ATMACA” ekibi, Nisan ayında üretim çalışmalarına başlayarak dört ay içerisinde yüksek verimliliğe sahip bir elektromobil üreterek Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında Üniversitemizi temsil etmeye hak kazandı.

Üretimi tamamlanan elektromobil araç, TÜBİTAK tarafından Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde bu yıl 13.’sü düzenlenen uluslararası Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda RTEÜ’yü ve Rize’yi temsil etti. ATMACA ekibi üretmiş oldukları araç ile yarışmada 51 üniversite takımından 18. oldu.

Kocaeli Körfez Pisti’ndeki yarışmada, 3 gün boyunca süren detaylı teknik kontrollerden başarı ile geçen ATMACA ekibi iki eleme aşamasını da geçerek 27 Ağustos 2917 günü gerçekleştirilen ana yarışmaya katılmaya hak kazandı. 30 tur üzerinden gerçekleştirilen ana yarışmada, 100 km’de 1,4 TL değerinde yakıt tüketimine sahip ATMACA Elektromobil 18. olarak bu alanda uzun yılların deneyimine ve çok büyük imkânlara sahip olan pek çok rakibin önünde yarışmayı tamamlamayı başardı.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve Rektör Yardımcosı Prof. Dr. Ali Bilgin yarışmada güzel bir başarı elde eden ATMACA ekibinin ürettiği elektromobil aracı inceleyerek Öğretim Üyeleri ve öğrencilerden aracın teknik özellikleri hakkında bilgi aldılar.

ATMACA elektromobil, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, TÜBİTAK, Çayeli Bakır İşletmeleri, Rize Valiliği, Çaykur, Kale Marketleri, Riport, DowAksa ve ARG3’ün katkılarıyla üretildi.

 

 

RTEÜ öğrencileri Atmaca Elektromobil araç üretti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
YAZAR KAYIKÇI’NIN “VE MİLLET DESTANI YAZDI” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı
Rize'de Muhlama Yarışması yapıldı